Opinie o Nas

Biegunka po antybiotyku – co robić?

Biegunka po antybiotyku – co robić?

Biegunka po antybiotyku – co robić?

Biegunka może mieć różne przyczyny. Mimo, że pierwszym, co przychodzi na myśl jest zatrucie pokarmowe, to zwiększenie częstotliwości wypróżnień może być uzależnione od podawanych leków.


Czemu po lekach pojawia się biegunka?

Rozwolnienie po antybiotyku może pojawić się po paru godzinach od rozpoczęcia kuracji, ale także po kilku dniach od jej zakończenia.

Przyczyną wystąpienia biegunki jest zaburzenie równowagi flory bakteryjnej jelit, tzw. wyjałowienie. Antybiotyk ma na celu zwalczenie zakażenia przez zniszczenie drobnoustrojów. Jednak w organizmie człowieka nie wszystkie bakterie są dla niego szkodliwe. Antybiotyk osłabia naturalną mikroflorę przewodu pokarmowego. Zmiany w składzie flory jelitowej powodują zaburzenia trawienia i wchłaniania substancji odżywczych i wody.

Czy wiesz, że…

Najczęściej odpowiedzialne za biegunkę po antybiotyku są bakterie Clostridium difficile oraz Staphylococcus aureus.

Co zrobić?

Podstawą leczenia biegunki po antybiotyku jest uzupełnienie płynów i elektrolitów. Dolegliwość ta zawsze niesie za sobą ryzyko odwodnienia, a jest ono szczególnie groźne dla najmłodszych.

Konieczne jest podanie DPN, czyli doustnego płynu nawadniającego (DPN), jak np. ORSALIT® nutris. Wzbogacony odżywczą laktoalbuminą, która dostarcza niezbędne organizmowi aminokwasy egzogenne. Nie bez znaczenia jest też odpowiednia dieta. Powinna być lekkostrawna i wprowadzona po odpowiednim nawodnieniu (4 godziny intensywnego pojenia). Zaleca się dietę bogatą w marchew (uzupełnia niedobór elektrolitów i soli mineralnych), banany (uspokajają układ trawienny) i pieczone jabłka (chłoną nadmierne ilości wody).

Warto również pamiętać, że probiotyki zapobiegają pojawieniu się biegunki ! Należy sięgnąć po sprawdzone probiotyki, zawierające scharakteryzowane bakterie probiotyczne np. Lactoral® IBD do stosowania w celu utrzymania równowagi mikrobioty jelitowej.

Pamiętaj! 

Jeśli objawy nie ustępują – należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. W przypadku dzieci, nie podawaj węgla lekarskiego ani innych preparatów hamujących biegunkę u dziecka zawierających chlorowodorek loperamidu – tego typu środki przeznaczone są dla dorosłych.

Komentarze do wpisu (1)

30 czerwca 2021

Zawsze biorę probiotyk do antybiotyku i nigdy nie miałam żadnych problemów. Lekarze często zapominają, ale ja nauczona doświadczeniem znajomych z pracy sama pamiętam.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl