Opinie o Nas

Jęczmień na oku i gradówka: domowe sposoby na leczenie guzków powiek

Jęczmień na oku i gradówka: domowe sposoby na leczenie guzków powiek

Jęczmień na oku i gradówka: domowe sposoby na leczenie guzków powiek

Jęczmień oka

Jęczmień oka, a uściślając jęczmień na oku, to często pojawiający się stan zapalny gruczołu łojowego lub potowego, który znajduje się na brzegach powiek. Może pojawić się zarówno pod dolną jak i na górnej powiece. Typowe objawy jęczmienia to zaczerwienienie, oraz wyczuwalne zgrubienie w okolicach powieki. Towarzyszy mu swędzenie lub ból oraz uczucie stanu zapalnego. Warto wiedzieć, że jęczmień oka często przyjmuje ostrą postać, gdzie w przeciągu kilku dni w powstałej grudce zbiera się ropa, która następnie wycieka aż do całkowitego oczyszczenia się zatkanego ujścia gruczołu. Jęczmień pod okiem ma nie do końca rozpoznaną etiologię, jednak przyczyn dopatruje się w dotykaniu, przecieraniu oczu brudnymi rękami, a także niedokładne zmywanie makijażu. Warto wiedzieć, że jeśli infekcja ma charakter nawracający, może to wskazywać na braki witaminy A w diecie. Na szczęście jest stosunkowo prosty do wyleczenia w domu.

Gradówka na powiece

Gradówka na powiece, podobnie jak jęczmień na oku, może się rozwinąć zarówno na dolnej jak i górnej linii rzęs. W przeciwieństwie do jęczmienia pod okiem, nie przybiera ostrego charakteru, który utrzymuje się kilka dni. Gradówka na powiece przybiera charakter przewlekły, lecz przyczyna infekcji jest taka sama – zatkanie się gruczołów łojowych lub potowych w obrębie linii rzęs. Warto wiedzieć, że niewyleczony jęczmień na oku może rozwinąć się w konsekwencji w gradówkę.

Początek choroby przebiega podobnie, pojawia się zaczerwienienie, opuchlizna i w konsekwencji guzek w okolicy powieki. W przypadku jęczmienia w przeciągu kilku dni pojawi się ropa, a po jej usunięciu infekcja przejdzie. Guzki w przypadku gradówki na powiece przybierają formę przewlekłą, nie pojawia się zaczerwienienie, nie występuje ropny wyciek ani nie jest odczuwalny ból i swędzenie. Gradówka najczęściej pojawia się u osób, które cierpią na łojotokowe zapalenie skóry. Jest trudniejsza do wyleczenia domowymi sposobami i najczęściej wymaga konsultacji z okulistą.

Jęczmień na oku leczenie

Jęczmień oka można stosunkowo łatwo wyleczyć w domowym zaciszu za pomocą ziołowych kompresów, stosując ciepły okład z jajka lub pocierając zmienione chorobowo miejsce złotą obrączką.

Zioła mają wiele leczniczych zastosowań, te które idealnie nadają się do wykorzystania w walce z jęczmieniem to nać pietruszki, kwiaty nagietka lub rumianku, liście malin albo ziele świetlika. Aby przygotować napar należy zalać dwie łyżeczki wybranych ziół niewielką ilością wrzątku (maksymalnie pół szklanki) i zaparzać około 10 minut. Po przestudzeniu (wywar nie powinien parzyć skóry, ale być ciepły) należy zamoczyć wacik kosmetyczny i przyłożyć do chorej powieki. Trzymać aż wacik ostygnie i powtarzać tę czynność 3-4 razy dziennie przez kilka dni. Takie okłady przyniosą ulgę w bólu, zmniejszą obrzęk, a także przyspieszą proces wytwarzania się ropy – jęczmień szybciej dojrzeje i zniknie.

Znanym sposobem na jęczmień pod okiem jest stosowanie ciepłego okładu z jajka. Warto wiedzieć, że nie chodzi tutaj o właściwości skorupki jaja, a sam masaż wykonany ciepłym przedmiotem. Ugotowane na twardo jajko dobrze spełnia tę rolę ze względu na swój kształt i długość utrzymania ciepła. Ugotowane na twardo jajko należy przyłożyć do powieki i delikatnie masować i pocierać.

Ostatni ze sprawdzonych sposobów na jęczmień oka sugeruje wykorzystanie złotej obrączki. Jednak ten sposób sprawdza się jedynie w przypadku świeżego jęczmienia. Jeśli tylko poczujemy swędzenie lub niepokojący dyskomfort w obrębie powieki warto zapobiegawczo sięgnąć po złotą biżuterię. Skuteczność tej metody wynika z ciepła wytwarzającego się w wyniku pocierania obrączką o powierzchnię powieki. Przyspiesza to krążenie krwi, tym samym zwiększając skuteczność działania leukocytów, które są odpowiedzialne za zwalczanie infekcji. Jeśli jęczmień nie ustępuje w przeciągu dwóch tygodni należy udać się do lekarza i rozpocząć leczenie antybiotykiem. Warto pamiętać, że nieleczony jęczmień na oku może zmienić się w gradówkę, którą rzadko udaje się wyleczyć w domu.

Gradówka leczenie

Trudniejsza do zwalczenia domowymi metodami jest gradówka na powiece. Leczenie niemalże zawsze powinno odbywać się w oparciu o okulistę. Przy wystąpieniu pierwszych objawów należy wykorzystać metody takie jak przy leczeniu jęczmienia pod okiem. Jeśli nie przynosi to efektu trzeba zgłosić się do lekarza i zastosować leczenie maściami z antybiotykiem. Zdarza się, że antybiotyki również okazują się nieskuteczne, a wtedy konieczne jest leczenie operacyjne polegające na chirurgicznym usunięciu gradówki. Taki zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga hospitalizacji. Następnie na miejsce po gradówce aplikuje się antybiotyk i zakłada opatrunek.

Pamiętaj, że pomimo tego, że jęczmień na oku jest dość powszechną i niegroźną chorobą to może skutecznie uprzykrzyć życie, jeśli nie objawami towarzyszącymi to po prostu nas oszpecając. Warto podjąć leczenie jak najszybciej, a w przypadku braku pewności co do tego, czy cierpimy na jęczmień czy gradówkę, warto udać się do specjalisty, który postawi diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie.

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl