Opinie o Nas

Jelitówka u dziecka - co robić?

Jelitówka u dziecka - co robić?

Jelitówka u dziecka - co robić?

„Moje dziecko już kolejny raz w ciągu miesiąca ma biegunkę! Co robić?” – zapytała nas w jednym z e-maili Anna. Drodzy Rodzice przygotowaliśmy dla Was zestawienie najlepszych sposobów na biegunkę u dziecka.

N jak nawadnianie!

Jeśli Twoje dziecko ma grypę żołądkową – jak najszybciej rozpocznij nawadnianie! Biegunka i wymioty zawsze niosą za sobą ryzyko odwodnienia.

Do nawadniania najlepiej użyć DPN – doustnego płynu nawadniającego jak np. ORSALIT® nutris. Dzięki optymalnej zawartości glukozy i elektrolitów w pełni zaspokaja zapotrzebowania komórek i tkanek dziecięcego organizmu. A dzięki zawartości smektynu dwuoktanościennego posiada właściwości adsorbowania (wiązania) bakterii, wirusów i toksyn oraz usuwania ich poza organizm. To sprawia, że preparat nie tylko nawadnia, ale też zmniejsza objawy stanu zapalnego, wzmacnia przepuszczalność błon śluzowych, poprawia konsystencję stolców i skraca czas biegunki.

Pamiętaj!

W celu nawodnienia nie stosuj soków owocowych, napojów gazowanych typu coca-cola ani rosołu, ponieważ wykazują wysoką osmolarność – woda w nich zawarta zamiast do ustroju przenika z krwioobiegu do światła jelit, a następnie jest usuwana z organizmu. Oznacza to, że wspomniane napoje nie są w stanie zaspokoić rosnącego zapotrzebowania komórek i tkanek. Nie tylko nie złagodzą one objawów biegunki czy wymiotów, ale wręcz je nasilają!

M jak menu!

Maluch podczas biegunki powinien przyjmować codzienną dawkę pokarmów. Normalne żywienie przyśpiesza regenerację osłabionego przewodu pokarmowego i zmniejsza ryzyko niedożywienia. Jednak należy pamiętać, że posiłki powinny być lekkostrawne, a dieta zastosowana dopiero po odpowiednim nawodnieniu (4 godziny intensywnego pojenia).

 

Co jeść przy jelitówce? Podczas biegunki dietetycy zalecają dietę bogatą w:

- marchew – uzupełnia niedobór soli mineralnych, elektrolitów i oczyszcza jelita

- banany – wchłaniają wodę i uspokajają układ trawienny

- pieczone jabłka – chłoną z jelit nadmierne ilości wody

- kaszkę, kleik ryżowy

- sucharki, chrupki kukurydziane

S jak spokój!

Zachowaj spokój. W większości przypadków biegunki u dziecka nie trzeba leczyć przyczynowo. Poza nawadnianiem nie powinno się podawać maluchowi węgla lekarskiego, ani preparatów zatrzymujących oddawanie stolca zawierających loperamid, które są przeznaczone dla dorosłych.

Jeśli przebieg jelitówki u dziecka jest ciężki, konieczna jest wizyta u lekarza. Warto również odwiedzić specjalistę, gdy:

  • Objawy utrzymują się ponad 10 dni
  • Objawy się nasilają
  • Objawy powracają
  • W stolcu pojawia się krew
  • Biegunka ma ostry przebieg
  • Pojawiają się objawy odwodnienia (m.in. wzmożone pragnienie, ciemnożółty kolor i ostry zapach moczu, spieczone usta, wzdęty brzuch, senność lub dziwne pobudzenie, rozdrażnienie, płaczliwość, zwolnienie reakcji na bodźce zewnętrzne).

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl