Opinie o Nas

Mikrobiota Polek, czyli intymne różnice

Mikrobiota Polek, czyli intymne różnice

Mikrobiota Polek, czyli intymne różnice

Mleczni strażnicy

Najważniejszą grupą mikroorganizmów zasiedlających kobiecą pochwę, są pałeczki kwasu mlekowego Lactobacillus, zwane też pałeczkami Doderleina. Są one niezwykle istotne, ponieważ dbają o ochronę nabłonka pochwy przed kolonizacją patogenów - chorobotwórczych bakterii. Jest to możliwe dzięki ich zdolności rozkładania glikogenu do kwasu mlekowego, co powoduje zakwaszenie środowiska pochwy i stworzenie warunków niesprzyjających dla bakterii, wywołujących zakażenia narządu rodnego, takie jak grzybica pochwy.

O ile chorobotwórcze bakterie nie są w stanie rozmnażać się w takim środowisku, dobre bakterie czują się w nim, jak przysłowiowe ryby w wodzie. Co więcej, konkurują one z patogenami o składniki odżywcze, blokują miejsca przylegania do komórek gospodarza, wytwarzają specjalne substancje przeciwbakteryjne oraz nadtlenek wodoru.

Mikrobiota ze względu na wiek

Mikrobiota pochwy nie zawsze wygląda tak samo nawet u jednej kobiety! Dziewczynki zaraz po urodzeniu mają niemalże identyczny ekosystem pochwy co mama, ale stan taki trwa zaledwie kilka tygodni. Dzieje się tak za sprawą estrogenów, pochodzących z łożyska matki, których z czasem zaczyna ubywać. U dziewczynek przed wystąpieniem pierwszej miesiączki pałeczki kwasu mlekowego praktycznie w ogóle nie występują właśnie z uwagi na fakt, że stymulujące ich rozwój estrogeny nie działają jeszcze prawidłowo. U kobiet dorosłych bakterie Lactobacillus stanowią już około 90 proc. ekosystemu pochwy, które to proporcje znacząco się obniżają w okresie klimakterium - poziom estrogenów spada.

Skład ekosystemu pochwy zmienia się w czasie cyklu menstruacyjnego

Z uwagi na to, że w czasie miesiączki pH pochwy rośnie, jest ona wówczas szczególnie narażona na infekcje (niski poziom nawilżenia). Oczywiście na skład flory bakteryjnej kobiecej pochwy wpływają także inne czynniki, jak ogólny stan zdrowia, stres, dieta, przyjmowanie antybiotyków oraz codzienne nawyki - aktywność seksualna, wizyty na basenie, kąpiele w wannie czy rodzaj bielizny.

Miejsce zamieszkania – robi różnicę!

Jak się jednak okazuje, biocenoza pochwy różni się swoim składem nie tylko ze względu na wiek właścicielki czy jej stan zdrowia, ale także – szerokość geograficzną. Przykładowo, w pochwie przeciętnej zdrowej kobiety zamieszkującej kontynent europejski i amerykański ponad 95 proc. stanowią bakterie kwasu mlekowego. Inaczej jest w przypadku kobiet, zamieszkujących kontynent afrykański - obserwuje się u nich znacznie mniejszą liczebność pałeczek Doderleina - poniżej 50 proc. Różnice mogą być efektem innego trybu życia kobiet z danego obszaru, właściwości zamieszkiwanego środowiska, nawyków żywieniowych, higienicznych, itp. Z uwagi jednak na to, że u kobiet pochodzących z różnych obszarów występują istotne różnice w mikrobiocie pochwy – trudno o uniwersalny probiotyk ginekologiczny, spełniający potrzeby kobiet ze wszystkich regionów.

Szczepy pałeczek kwasu mlekowego, które naturalnie występują w biocenozie pochwy, znacznie lepiej przylegają do nabłonków układów, a to - pozwala na większą skuteczność i szybsze działanie probiotyku. To szczególnie istotne w momencie zaburzenia homeostazy pochwy, ponieważ przywrócenie jej prawidłowego stanu jest pierwszym krokiem w leczeniu. O skutecznym wyleczeniu zapalenia czy zakażenia możemy bowiem mówić dopiero wtedy, kiedy zostanie przywrócona fizjologiczna struktura ekosystemu. To ważne także ze względu na mechanizm samoregulacji, który ma miejsce w pochwie. Za pomocą układu immunologicznego, z organizmu eliminowane są obce, nieprzystające do środowiska właściciela szczepy bakterii, zaraz po zaprzestaniu ich przyjmowania (adaptacja układu polega m.in. na rozpoznawaniu oraz przejęciu kontroli nad korzystnymi dla organizmu drobnoustrojami). Tymczasem niezwykle istotne jest, by aplikowane z zewnątrz probiotyki zasiedliły nabłonek pochwy na stałe, a nie zostały wyeliminowane zaraz po zaprzestaniu ich stosowania! Większe prawdopodobieństwo ich „osiedlenia się” w pochwie istnieje jednak w sytuacji, kiedy stosowane probiotyki są takie same, jak te, bytujące w drogach rodnych kobiety.

Pierwszy warunek - dopasowanie!

Pochwa kobiety to wprawdzie miniaturowy, ale bardzo wymagający ekosystem. Na szczęście producenci dostrzegli ten fakt i stworzyli probiotyk dopasowany do kobiety także pod względem szerokości geograficznej. InVag® jest pierwszym probiotykiem dopochwowym, w pełni dopasowanym do mikrobioty Polek, żyjących w XXI w. Zawiera on bowiem te same gatunki bakterii probiotycznych, które najczęściej występują w polskiej populacji kobiet. To właśnie temu probiotyk zawdzięcza wyjątkową skuteczność i długotrwałość działania.

Stosowanie probiotyków niedostosowanych do kobiet pod względem ich naturalnej mikrobioty, może być po prostu nieskuteczne.

---
inVag® Kapsułka dopochwowa twarda zawiera nie mniej niż 10 000 000 000 CFU (jednostka tworząca kolonię), żywych pałeczek bakterii kwasu mlekowego. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą, podmiot odpowiedzialny: IBSS BIOMED S.A.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowania oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

fot. shandi-lee-xxvii-reflectShandi-lee Foter CC BY-NC-ND

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl