Opinie o Nas

Zapobieganie infekcjom intymnym w ciąży

Zapobieganie infekcjom intymnym w ciąży

Zapobieganie infekcjom intymnym w ciąży

Powikłania po infekcji w czasie ciąży

Kobieta ciężarna zmaga się z wieloma dolegliwościami, które utrudniają jej codzienne funkcjonowanie. Dopóki jednak wie, że są one naturalnym następstwem nietypowego stanu, w którym się znajduje, znosi je dzielnie i rekompensuje wizją oczekiwanego maleństwa. Gorzej w sytuacji, gdy dolegliwości okazują się nie tylko z ciąży nie wynikać, co wręcz jej zagrażać. Mowa o infekcjach intymnych, które – niestety - lubią męczyć właśnie przyszłe mamy.

Dlaczego ciężarne są na nie bardziej narażone? Biocenoza pochwy podlega ciągłym, dynamicznym zmianom i jest zależna od okresów życia kobiety. W ramach fizjologicznego przygotowania się organizmu przyszłej matki do potrzeb okresu ciąży następuje ich naprawdę sporo. To m.in. wzrost stężenia hormonów steroidowych (jak chociażby estrogen), zmiana pH pochwy z kwaśnego na zasadowe, rozpulchnienie śluzówki, gromadzenie się w komórkach jej nabłonka większej ilości glikogenu, wzrost ilości wydzieliny pochwowej czy skrócenie kanału szyjki macicy.

Wszystkie te, oraz szereg innych zmian typowych dla okresu ciąży, wywołuje zmianę mikroflory pochwy oraz spadek intymnej odporności, a to – sprzyja infekcjom grzybiczym i bakteryjnym. Z badań wynika, że ilość dobrych bakterii spada wraz ze wzrostem wieku przyszłej mamy i rośnie wraz z zaawansowaniem ciąży, co wskazywałoby na większą podatność na zakażenia młodszych ciężarnych oraz kobiet w początkowym okresie ciąży. Tymczasem infekcje te, poza dyskomfortem, jaki sprawiają, są też wyjątkowo niebezpieczne - grożą powikłaniami. Wśród szeregu niepożądanych skutków przebytej w czasie ciąży infekcji, znajdziemy m.in. zapalenie błony śluzowej macicy, przydatków, zapalenie dróg moczowych, a nawet - ryzyko przedwczesnego pęknięcia błon płodowych, przedwczesnego porodu, poronienia bądź przeniesienia infekcji na dziecko.

Do zakażenia płodu może dojść dwiema drogami - wstępującą (pochwa) lub zstępującą (układ krwionośny). Istnieje również ryzyko przeniesienia zakażenia na noworodka – w czasie porodu. Z uwagi na to, że płód do czasu pęknięcia wód płodowych pozostaje w środowisku jałowym, drobnoustroje bytujące w pochwie mamy mogą wywołać zakażenie właśnie w czasie przechodzenia przez kanał rodny. 

Ciężarnej infekcji - można zapobiec!

Na szczęście, istnieje szereg sposobów, zwiększających szanse uniknięcia kłopotliwej infekcji w czasie ciąży. Pierwszym krokiem jest zmiana nawyków higienicznych (stosowanie wkładek, rezygnacja z kąpieli w wannie, stosowanie płynu do higieny intymnej bezpiecznego dla ciężarnych (proVag® emulsja), noszenie przewiewnej bielizny z naturalnych tkanin, unikanie obcisłych ubrań, rezygnacja z płukanek, irygacji) oraz odpowiednia dieta (spożywanie kefirów, jogurtów, niegazowanych napojów, ziołowych herbatek, produktów zawierających błonnik, unikanie potraw wzdymających).

Kolejnym – równie ważnym elementem intymnej profilaktyki, jest spożywanie probiotyków ginekologicznych, zawierających pałeczki kwasu mlekowego Lactobacillus. Kapsułki doustne proVag® to preparat, zawierający kompozycję szczepów bakterii probiotycznych, wywierających korzystny wpływ na mikroflorę układu moczowo – płciowego. Zawarte w nim dobre bakterie odpowiadają za utrzymanie w pochwie kwaśnego pH, a tylko taki odczyn hamuje namnażanie się drobnoustrojów chorobotwórczych. Sprawnie odbudowują zarówno mikroflorę układu rodnego, jak i prawidłową florę układu pokarmowego, która – wzmocniona – utrudnia patogenom rozprzestrzenianie się w organizmie oraz przedostanie do pochwy.

Argumentów, przemawiających za stosowaniem probiotyków w czasie ciąży jest więcej. Kolejny to fakt, że bakterie Lactobacillus mają zdolność do syntezy witamin i mikroelementów, ważnych dla przyszłej mamy, jak chociażby witamina K, C, B12, niacyny, biotyny, kwas foliowy oraz kwas pantotenowy oraz wpływają korzystnie na metabolizm niektórych składników odżywczych. Co ciekawe, podejrzewa się, że mogą też pomagać w walce z ciążowymi dolegliwościami, jak nudności czy mdłości.

Przyjmowanie probiotyków to profilaktyka nie tylko w przypadku matki, ale także – rozwijającego się w jej organizmie dziecka. Preparaty mogą działać wspomagająco na rozwój układu nerwowego malucha czy też obniżać jego skłonność do alergii.

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl