Uroda Kobieta

Jak dbać o skórę, będąc w ciąży?

17 czerwca 2024
Minut czytania: 2

Ciąża to szczególny okres w życiu kobiety. W organizmie zachodzi wówczas wiele zmian, które dotyczą zarówno gospodarki hormonalnej, jak i stopniowego wzrostu masy ciała. Zmiany te wpływają również na kondycję skóry, dlatego w okresie ciąży warto poświęcić więcej uwagi pielęgnacji, stawiając na bezpieczne kosmetyki dla kobiet w ciąży. Odpowiednia pielęgnacja skóry pozwoli zapobiec powstawaniu rozstępów lub zmniejszyć ich liczbę, a także zapewni skórze właściwe ukrwienie i odżywienie, dodatkowo ją nawilżając i uelastyczniając. Pielęgnacja wpływa też pozytywnie na samopoczucie przyszłej mamy, dlatego nie warto z niej rezygnować.

Jak dbać o skórę, będąc w ciąży?

Jak się zmienia skóra kobiety w czasie ciąży?

Podczas ciąży w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, które wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. Zmienia się między innymi kondycja skóry – zmiany skórne mogą się pojawiać już od pierwszego trymestru. U wielu kobiet w okresie ciąży skóra staje się sucha i wrażliwa, przez co zwiększa się jej skłonność do przebarwień oraz zmian zapalnych, a także do rozszerzonych naczynek. Częstym problemem są również rozstępy, które najczęściej pojawiają się na brzuchu, udach, pośladkach oraz piersiach, czyli w tych miejscach ciała, które najszybciej rosną podczas ciąży. Początkowo rozstępy mają postać czerwonych linii, jednak z czasem bledną, spędzając sen z powiek niejednej kobiecie. Dość powszechny u kobiet w ciąży jest także nasilający się cellulit, który najczęściej pojawia się na pośladkach, udach oraz biodrach, ale może też obejmować inne partie ciała.

Sposoby na problemy skórne u kobiet w ciąży

Podczas ciąży należy szczególnie dbać o nawilżenie skóry, jej odżywienie oraz elastyczność. Pielęgnacja skóry w ciąży powinna być jednak nie tylko skuteczna, lecz także bezpieczna dla płodu. Właśnie dlatego zawsze należy wybierać do pielęgnacji bezpieczne kosmetyki dla kobiet w ciąży. Oczywiście o skórę należy dbać zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Jeśli chodzi o działania wewnętrzne, należy się skupić na zdrowej, pokrywającej zapotrzebowanie organizmu diecie, a poza tym szczególnie ważne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu. Jeśli chodzi o działania zewnętrzne, nie zapominajmy o ruchu, który w ciąży jest jak najbardziej wskazany (po konsultacji z lekarzem i w intensywności dostosowanej do możliwości danej kobiety).

Aby zapobiegać rozstępom, cellulitowi i innym niekorzystnym zmianom skórnym, warto dodatkowo sięgać po specjalistyczne kosmetyki dla kobiet w ciąży. W tym czasie szczególnie poleca się dobrej jakości kosmetyki ujędrniające do ciała – korzystając z nich, nie zapominajmy o biuście, gdyż on również mocno się zmienia w czasie ciąży i może utracić swoją jędrność. Aby kosmetyki pielęgnacyjne były skuteczne, warto je włączyć do pielęgnacji jak najwcześniej – trzeba ich też używać regularnie.

Pielęgnacja skóry w ciąży – ochrona przed słońcem

Bardzo ważnym elementem pielęgnacji skóry u kobiet w ciąży jest zapewnienie jej ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UV, ponieważ skóra przyszłej mamy jest szczególnie narażona na powstawanie zmian pigmentacyjnych. Pielęgnujmy skórę nie tylko przed ekspozycją na słońce i w trakcie jej trwania, lecz także po kąpieli słonecznej. W tym celu korzystajmy ze specjalistycznych kosmetyków po opalaniu przeznaczonych dla kobiet w ciąży.

BM
...