Korzyści z kąpieli w basenach termalnych
Woda termalna (geotermalna) to jeden z najcenniejszych naturalnych zasobów występujących na terenie naszego kraju, przede wszystkim w regionie Podhala. To nie przypadek, że tamtejsze kompleksy basenów termalnych cieszą się tak ogromną popularnością i są odwiedzane przez gości z całej Polski, a nawet z sąsiednich krajów. Kąpiele w basenach termalnych są bardzo przyjemne, silnie relaksujące, a przy tym mogą przynieść szereg korzyści dla zdrowia i urody, o czym więcej przeczytasz w naszym artykule.
Czym właściwie są baseny termalne?
Baseny termalne to obiekty rekreacyjne zasilane wodą termalną (geotermalną), czyli wodą, które temperatura z ujęcia na powierzchni wynosi co najmniej 20oC. Wody o takiej temperaturze i wyższej charakteryzują się różnorodnością właściwości fizyko-chemicznych, co wpływa na sposób ich wykorzystania, czy to do celów rekreacyjnych, terapeutycznych, rehabilitacyjnych czy np. energetycznych.
Które baseny termalne warto odwiedzić?
Wybór godnych polecenia kompleksów basenów termalnych jest bardzo duży, dlatego podstawowym kryterium powinna być obiektywna ocena jakości wody zasilającej dany obiekt. Pod tym względem wyróżniają się Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej, jeden z najnowocześniejszych w Europie kompleksów basenów termalnych.
Dzięki skomplikowanej budowie geologicznej Tatr, opady atmosferyczne na obszarze Bukowiny Tatrzańskiej od wielu tysięcy lat zasilają spękane i skrasowiałe skały, występujące pod utworami piaskowcowo-łupkowymi niecki podhalańskiej. Dzięki tym półprzepuszczalnym i nieprzepuszczalnym skałom, wody na odpowiedniej głębokości stają się wodami termalnymi (geotermalnymi).
Wraz ze wzrostem głębokości, temperatura skał i występujących w nich wodach rośnie, co związane jest ze stopniem geotermicznym. To zjawisko zachodzi w Bukowinie Tatrzańskiej na głębokości 2390 - 2605 m, gdzie temperatura skał i wody dochodzi do ponad 70oC, a po jej ujęciu otworem Bukowina Tatrzańska PIG-PNiG 1 na powierzchni osiąga 67oC przy wydobyciu 48 m3/h.
Naszą wiedzę czerpiemy z prac badawczych prowadzonych przez Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy (PIG-PIB). Wyniki tych badań zawarte są w pracach publikowanych i przybliżają nam proces powstawania wód geotermalnych na terenie Podhala.
Skład wody termalnej (geotermalnej) Term BUKOVINA
Woda wydobywana odwiertem PIG-PNiG 1 charakteryzuje się mineralizacją sięgającą 1,7 mg/dm³. Jest to woda siarczanowo-sodowo-wapniowa, siarczkowa i fluorkowa, zasobna w 28 cennych minerałów oraz składniki specyficzne, takie jak siarka dwuwartościowa i fluorki.
Wybitny skład wody wypełniającej baseny termalne w Bukowinie Tatrzańskiej sprawia, że ma ona szerokie właściwości prozdrowotne i może być stosowana w rehabilitacji oraz terapii różnych schorzeń i dolegliwości.
Najważniejsze korzyści z kąpieli termalnych
Zdrowotne właściwości wody termalnej (geotermalnej) są znane od czasów starożytnych, jednak dopiero współczesne badania pozwalają dokładnie zrozumieć, jak woda wydobywana z głębokich warstw ziemi wpływa na ludzki organizm.
Zacznijmy od korzyści stricte zdrowotnych. Kąpiele w basenach termalnych są zalecaną formą terapii w przypadku takich dolegliwości jak:
- urazy ortopedyczne,
- bóle mięśni i stawów,
- problemy z kręgosłupem,
- zaburzenia układu nerwowego,
- schorzenia reumatologiczne w okresie bezobjawowym,
- osteoporoza,
- choroby skóry,
- choroby kobiece,
- nadwaga i otyłość,
- zaburzenia metaboliczne i hormonalne.
To warto wiedzieć:
Woda termalna (geotermalna) zmniejsza ryzyko chorób serca, poprawia przemianę materii i reguluje wydzielanie hormonów oraz łagodzi bóle układu mięśniowego i kostnego. Kąpiel w wodach termalnych ( geotermalnych) zalecana jest kobietom w ciąży, dzieciom i wszystkim osobom chcącym zadbać o swoje zdrowie.
Woda termalna (geotermalna) wykazuje również znakomite właściwości kosmetyczne. Zawarty w niej wapń wspomaga proces regeneracji organizmu, sód i potas regulują poziom nawilżenia skóry, magnez opóźnia procesy starzenia, odżywia skórę, działa przeciwzapalnie, a siarka odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowych paznokci, włosów, kości i stawów.
Kąpiele w wodzie termalnej (geotermalnej) to wspaniała forma terapii uzupełniającej w przypadku zaburzeń psychicznych. Kontakt z ciepłą, wysoko zmineralizowaną wodą, stymuluje wydzielanie serotoniny i endorfin, przy jednoczesnym zahamowaniu produkcji kortyzolu. Kąpiele termalne są więc zalecane osobom zestresowanym, mającym objawy depresji, nerwicy, zaburzeń lękowych, problemy z zasypianiem czy po prostu przemęczonym.
Więcej o tym, jak działają baseny termalne przeczytasz w artykule na stronie internetowej https://www.termybukovina.pl/blog/jak-dzialaja-baseny-termalne-poznaj-najwazniejsze-korzysci-z-kapieli-w-goracych-zrodlach).
Dodajmy również, że korzyści zdrowotne z wizyty na termach można odnieść nie tylko poprzez kąpiele w basenach. Znakomitym uzupełnieniem terapii i świetnym sposobem na doświadczenie dogłębnej relaksacji jest wizyta w saunarium. W Świecie Saun w Termach BUKOVINA do wyboru jest aż osiem rodzajów saun, w tym fińskie, łaźnie parowe, kabina na podczerwień, Lakonium czy góralska sauna zewnętrzna „Łozpolono Maryna”, w której codziennie odbywają się seanse zapachowe z udziałem zawodowego saunamistrza
Bilety do Term BUKOVINA wygodnie i od ręki kupisz na stronie internetowej https://www.termybukovina.pl/, unikając w ten sposób kolejek do kasy.