Materace rehabilitacyjne – 3 kluczowe zastosowania podczas fizjoterapii. Sprawdź!
W każdym gabinecie fizjoterapeutycznym muszą znajdować się materace do rehabilitacji. Czasem kupowane są także przez samych pacjentów, którzy mogą ćwiczyć na nich w domu. W tym artykule przedstawiamy ich podstawowe zastosowania. Dowiedz się, w jaki sposób te akcesoria pomagają przywracać sprawność osobom z różnymi schorzeniami i problemami motorycznymi!
1. Materace rehabilitacyjne do ćwiczeń wzmacniających
Materace rehabilitacyjne są stabilnym podłożem, które zapewnia bezpieczeństwo i wygodę pacjenta podczas wykonywania ćwiczeń wzmacniających. Materace do rehabilitacji (wiele modeli znajdziesz pod tym adresem: https://rehazakupy.pl/materace-rehabilitacyjne) wykonanie szerokiej gamy ruchów bez obawy o ryzyko poślizgnięcia się czy innej groźnej kontuzji. To kwestia o szczególnej wadze! Przede wszystkim w przypadku pacjentów w trakcie rekonwalescencji. Stabilność materaca pomaga również w utrzymaniu prawidłowej postawy, a przez to utrzymaniu efektywności ćwiczeń na najwyższym poziomie.
Miękkość materaca pozwala przyjąć komfortową pozycję i wykonywać ćwiczenia w pozycji leżącej – czy to w trakcie podnoszenie nóg, czy ćwiczenia brzucha. Pacjenci mogą dłużej utrzymywać intensywność ćwiczeń bez niepotrzebnego dyskomfortu. Proces rehabilitacji staje się więc nie tylko skuteczniejszy, ale i bardziej komfortowy dla pacjenta.
2. Materace rehabilitacyjne do ćwiczeń rozciągających
Materace rehabilitacyjne są idealne do ćwiczeń rozciągających. Zapewniają odpowiednie wsparcie dla ciała, pozwalając głęboko i skutecznie rozciąganie mięśnie oraz ścięgna. Elastyczność materaca dopasowuje się do kształtu ciała, dzięki czemu przy rozciąganiu mięśni, ścięgien i więzadeł pacjent nie odczuwa twardości podłoża, a więc dyskomfortu. Materac poszerza więc zakres ruchu stawów oraz przyczynia się do poprawy ogólnej mobilności ciała.
Rozciąganie w komfortowych warunkach jest szczególnie ważne dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Na miękkim materacu pacjent bezpiecznie przeprowadzi różnego rodzaju ćwiczenia zwiększające mobilność, które mogłyby być trudne do wykonania na twardszej powierzchni, jak na przykład drewniana czy kamienna podłoga. Korzystając z materaców do rehabilitacji, pacjenci zyskują możliwość ćwiczenia na materacu w bardziej efektywny i mniej obciążający dla ciała sposób.
3. Materac do rehabilitacji manualnej i masażu
Materace rehabilitacyjne są nieocenione podczas sesji terapii manualnej i masażu, ponieważ ich struktura zapewnia odpowiednią miękkość i elastyczność niezbędną do prawidłowego wykonania technik masażu. Zarówno tych prostych, jak i tych wygajających czy bardziej skomplikowanych. Elastyczność materaca umożliwia terapeucie dokładne dotarcie do miejsc wymagających konkretnych technik masażu. Efekt? Podniesienie efektywności terapii i relaksacja mięśni na głębszych poziomie.
Materac rehabilitacyjny odpowiedniego typu pozwala pacjentom przyjmować wygodne pozycje. Jakikolwiek dyskomfort mógłby znacząco utrudnić lub uniemożliwić wykonanie masażu czy określonych technik terapii manualnej. Wygoda przekłada się więc na mniejsze napięcie mięśniowe, ułatwiając terapeucie pracę, a pacjentowi osiąganie głębszego stanu relaksacji. Dzięki temu terapia manualna na materacu rehabilitacyjnym jest bardziej efektywna i przynosić lepsze wyniki w krótszym czasie.
W przypadku fizjoterapii materace do rehabilitacji okazują się niezbędne podczas różnego rodzaju ćwiczeń czy pracy z samym terapeutą. To zaledwie podstawowe rodzaje materaców, jednak bez nich nie ma mowy o efektywnej fizjoterapii! Należy pamiętać, aby wybrać odpowiedni rodzaj materaca do konkretnych schorzeń czy potrzeb pacjenta, a wtedy zdrowienie stanie się możliwe.