Naturalne sposoby na łagodzenie objawów zapalenia zatok – moc olejków eterycznych
Zatkany nos lub cieknący katar, Ból głowy, tkliwość w okolicy twarzy, , zaburzenia lub utrata węchu… Znasz te objawy? Zapalenie zatok może być bardzo męczącym przeżyciem. Na szczęście te nieprzyjemne dolegliwości można łagodzić. Pomocne będą w tym znane medycynie od wieków olejki eteryczne, a także inne naturalne metody. Czym one właściwie są i jak działają na zatoki?
Co to są olejki eteryczne?
Olejki eteryczne to mieszanki wielu związków chemicznych o silnym, zwykle przyjemnym zapachu i oleistej konsystencji. Występują we wszystkich częściach roślin – od kwiatów, liści, przez łodygę, aż po korzeń. W przyrodzie służą najczęściej do przywabiania owadów zapylających.
Aromaterapia w obecnym kształcie narodziła się na początku XX wieku. Od tego czasu przeprowadzono wiele badań, które potwierdziły skuteczność olejków eterycznych w leczeniu różnych schorzeń. Ich tajemnice nie są jeszcze w pełni poznane. Naukowcy wciąż odkrywają nowe kierunki działania olejków, które dotychczas były niewiadomą. Olejki eteryczne są szeroko wykorzystywane nie tylko w medycynie, ale też w branży spożywczej i kosmetycznej[1].
Które olejki eteryczne mogą pomóc w zapaleniu zatok?
Objawy zapalenia zatok wynikają głównie z nadprodukcji gęstej wydzieliny, która się w nich gromadzi. Ze względu na lepką konsystencję ciężko jest się jej pozbyć. Leczenie polega więc na upłynnieniu śluzu, żeby można było oczyścić zatoki. W ten sposób zmniejsza się uciążliwe objawy np. bólu głowy, tkliwość w okolicy twarzy, uczucie zatkanego nosa i inne.
Domowe sposoby na zatoki opierają się w dużej mierze właśnie na olejkach eterycznych. W zapaleniu zatok pomocne są m.in.:
- olejek eukaliptusowy,
- olejek mirtowy,
- olejek pomarańczowy,
- olejek cytrynowy.
Olejki te nasilają produkcję rzadkiej wydzieliny, która rozrzedza kleisty śluz w zatokach. Wspomagają też ruchy rzęsek, które uczestniczą w jego transporcie i usuwaniu wydzieliny, a także działają przeciwzapalnie. Wykazują również działanie bakteriobójcze, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Dzięki temu odkażają drogi oddechowe i pomagają organizmowi w walce z patogenami[2].
Możesz aplikować je w postaci inhalacji parowych lub zakupionego w aptece leku bez recepty w postaci kapsułek do połknięcia. To wygodniejszy i szybszy sposób na przyjęcie prozdrowotnych związków obecnych w olejkach.
Inne domowe sposoby łagodzenia objawów zapalenia zatok
W zapaleniu zatok ważne jest picie odpowiedniej ilości wody. Odwodnienie organizmu także powoduje zagęszczenie wydzieliny zatokowej, czyli efekt odwrotny od tego, który chcesz uzyskać. Z kolei picie co najmniej 2-3 l płynów rozrzedza wydzielinę i ułatwia oczyszczenie zatok. Oprócz tego możesz zastosować:
- płukanie zatok – przy pomocy soli fizjologicznej lub hipertonicznego roztworu soli. Ten drugi ma wyższe stężenie niż płyny w tkankach. W wyniku tej różnicy woda przepływa w miejsce o wyższym stężeniu, czyli do światła dróg oddechowych. Przy okazji upłynnia zalegający tam śluz. Irygacja zatok wypłukuje z nich zanieczyszczenia, alergeny oraz wydzielinę,
- wodę morską – w formie aerozolu do aplikacji na śluzówkę nosa. Wersja izotoniczna nawilża i oczyszcza, a ta hipertoniczna zmniejsza obrzęk na tej samej zasadzie, co irygacje.
Skuteczność leków ziołowych i innych naturalnych metod leczenia zapalenia zatok jest dobrze udokumentowana. Warto je stosować w celu złagodzenia nieprzyjemnych objawów i skrócenia czasu trwania choroby.
Kupując preparat ziołowy w aptece warto zwrócić uwaga na status produktu. Gdyż to„lek” przeznaczony jest leczenia chorób, zaś „suplement diety” to środek spożywczy, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety. Suplement diety nie posiada właściwości produktu leczniczego, więc nie będzie skuteczny w leczeniu choroby jaką jest np. ostre zapalenie zatok przynosowych.
[1]Nurzyńska-Wierdak, R. (2015). Terapeutyczne właściwości olejków eterycznych. Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, 25(1): 1-19.
[2]Kucharska, M., Szymańska, J. A., Wesołowski, W., Bruchajzer, E., & Frydrych, B. (2018). Porównanie składu chemicznego wybranych olejków eterycznych stosowanych w chorobach układu oddechowego. Medycyna Pracy, 69(2): 167-178.