Opinie o Nas

Co to jest endometrioza?

Co to jest endometrioza?

Co to jest endometrioza?

„Czy można mieć podwójną miesiączkę? Słyszałam, że tak! Jak to się objawia? I co to jest endometrioza?” – napisała jednak z forumowiczek. Z myślą o pozostałych czytelniczkach naszego portalu postanowiłyśmy rozwikłać tę zagadkę.

Mówi się, że endometrioza to podwójna miesiączka, co nie oznacza, że plamienie u kobiety występuje dwa razy w ciągu miesiąca. Menstruacja przebiega podwójnie – na zewnątrz i do środka organizmu kobiety. Dlaczego?

Endometrioza to inaczej wędrująca śluzówka macicy, czyli nieprawidłowe umiejscowienie jej elementów w organizmie kobiety. Przy prawidłowym cyklu menstruacyjnym przez trzy tygodnie błona śluzowa narasta w jamie macicy, po to by w czasie miesiączki ulec złuszczeniu.

U części kobiet endometrium razem z krwią miesiączkową trafia do jajowodów i wydostaje się nimi do jamy brzusznej. Dociera ono do otrzewnej, jajników, jelit i może tam pozostać. To powoduje wczepianie się komórek błony śluzowej do innych narządów.

Wędrująca śluzówka podlega zmianom hormonalnym, a w trakcie miesiączki zaczyna się złuszczać i krwawić, ale krew nie znajduje żadnego ujścia. Rezultatem tego jest tworzenie skrzepów, a to z kolei prowadzi do powstania torbieli endometrialnych i zrostów, które wywołują ból.

Dlaczego chorujemy na endometriozę?

Szacuje się, że endometrioza dotyka 5-20 proc. kobiet w wieku 20-40 lat. Przyczyny endometriozy pozostają nie do końca zbadane. Wielu lekarzy uważa, że jest ona wynikiem menstruacji wstecznej, na skutek której część krwi miesiączkowej cofa się przez jajowody, zagnieżdża w tkankach miednicy i zaczyna się rozrastać. Teoria ta jest nazywana teorią transplantacji.

Niektórzy ginekolodzy skłaniają się ku teorii metaplazji, która uważa, że niezróżnicowanym komórkom przypisuje się zdolność przekształcania się pod wpływem różnych czynników w komórki endometrium.

Jeszcze inni przyjęli trzecią teorię powstawania endometriozy, czyli teorię indukcji, która łączy elementy z dwóch powyższych. Uznaje ona, że na rozwój choroby mają wpływ zarówno czynniki genetyczne, jak i aktywność układu immunologicznego.

Endometrioza objawy

Zdarza się, że choroba przebiega bez dolegliwości, nawet w jej zaawansowanym stadium. Jednak najczęściej endometrioza objawia się silnymi bólami menstruacyjnymi. Mogą pojawiać się one przed spodziewaną miesiączką i utrzymywać aż do zakończenia krwawienia. Okres jest zazwyczaj dłuższy oraz bardziej obfity; może wystąpić także plamienie pomiędzy miesiączkami.

U niektórych kobiet choroba objawia się także bólami krzyża, bólem przy oddawaniu moczu, biegunką, wymiotami i bólami głowy. Jeśli zmiany są umiejscowione pomiędzy macicą, a odbytnicą odczuwalny jest ból podczas stosunku, parcie w odbytnicy i bolesność przy wypróżnianiu. Jeżeli endometrium wszczepi się w pęcherz lub odbytnicę mogą pojawić się ślady krwi w moczu lub kale. 

Jednym z najczęstszych objawów, a jednocześnie skutków endometriozy jest bezpłodność. Najczęściej dotyka ona kobiet, u których choroba zaatakowała jajniki i jajowody, powodując zrosty. Zamykają one bowiem drogę komórki jajowej do jajnika, gdzie najczęściej dochodzi do zapłodnienia.

Objawy choroby mogą być mylone z zapaleniem wyrostka robaczkowego lub zespołem jelita drażliwego, a nawet nowotworami narządów rozrodczych.

Endometrioza ma cztery stadia rozwojowe:

  • endometrioza w stadium minimalnym – małe ogniska chorobowe, poniżej 5 mm. Zrosty występują na jajnikach i jajowodach
  • endometrioza w stadium łagodnym – liczne ogniska chorobowe, występują najczęściej w zatoce Douglasa, a na jajnikach występują torbiele
  • endometrialne endometrioza w stadium umiarkowanym – ogniska chorobowe są większe niż 5 mm, a więzadła krzyżowo-maciczne pokryte zrostami
  • endometrioza w stadium ciężkim – torbiele endometrialne wszczepione są m.in. na wyrostku robaczkowych, pochwie, szyjce macicy i pęcherzu moczowym

Endometrioza leczenie

Chorobę pozwala wykryć laparoskopowe badanie wnętrza macicy. Najczęściej odbywa się ono podczas poszukania przyczyny, dla której kobieta nie może zajść w ciążę lub podczas operacji.

Leczenie endometriozy zależy od rodzaju i stopnia nasilenia dolegliwości, a także wieku pacjentki i planów dotyczących zajścia w ciążę. Celem farmakoterapii jest eliminacja lub złagodzenie bólu. Najczęściej stosuje się leczenie hormonalne oraz terapię z zastosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).

Leczenie hormonalne w postaci tabletkek antykoncepcyjnych jednoskładnikowych (zawierające progestagen) lub dwuskładnikowych (zawierających progestagen i estrogen) stosuje się przez 6-12 miesięcy w terapii ciągłej, co powoduje stan pseudociąży – zahamowana zostaje cykliczna stymulacja endometrium, dzięki czemu objawy zanikają.

Wybór konkretnego leku jest dokonywany w oparciu o postać i stopień nasilenia endometriozy, indywidualne potrzeby kobiety z uwzględnieniem ewentualnych efektów ubocznych leczenia.

Endometrioza poza zastosowaniem leków antykoncepcyjnych, może być leczona także innymi środkami farmakologicznymi, jak na przykład:

  • danazol
  • analogi gonadoliberyny
  • inhibitory aromatazy oraz statyny – korzyści ze stosowania tych leków w endometriozie są nadal testowane

Jeśli terapia farmakologiczna nie przynosi rezultatu stosuje się leczenie chirurgiczne. Zabieg jest przeprowadzany metodą laparoskopową. Tradycyjną operację stosuje się tylko w przypadku znacznych zmian w jamie brzusznej. Może ona obejmować usunięcie ognisk i torbieli, całego jajnika lub macicy z przydatkami, co jest leczeniem ostatecznym.

Endometrioza jest chorobą trudną do leczenia, ponieważ często dochodzi do nawrotów. Jej późne rozpoznanie i niewłaściwe leczenie może prowadzić do wielu powikłań i znacznego pogorszenia komfortu życia. W skrajnych przypadkach kobieta może być zmuszona do wykonania stomii lub histerktomii.

Endometrioza, a ciąża

Specjaliści szacują, że płodność u kobiet, u których stwierdzono endometriozę jest około dziesięciokrotnie mniejsza, czyli w 40-50% przypadków za niemożność zajścia w ciążę odpowiada endometrioza.

Szansę na zajście w ciążę maleją wraz ze stopniem zaawansowania choroby, ponieważ wynikają z zaburzeń anatomicznych miednicy mniejszej, zrostów, torbieli na jajnikach i zaburzeń funkcjonowania jajowodów.

Ciąża często zmniejsza objawy endometriozy. Zahamowanie rozwoju choroby i łagodzenie jej objawów wynika z wysokiego poziomu progesteronu w organizmie, ponieważ powoduje on zmniejszenie aktywności ognisk chorobowych, a poprawa stanu zdrowia wynika przede wszystkim z zatrzymania krwawień menstruacyjnych.

Niektóre kobiety ciężarne odczuwają jednak nasilenie dolegliwości chorobowych – szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży. Jest to związane z szybkim powiększaniem się macicy, co powoduje naciąganie i rozrywanie zrostów i tkanek. Pogorszenie może wynikać także z wysokiego poziomu estrogenów w czasie ciąży, gdyż te działają stymulująco na ogniska endometriozy.

Wszelkie artykuły i treści zamieszczone w serwisie biomedis.pl mają charakter informacyjno edukacyjny. Należy pamiętać, że nie zastępują kontaktu z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wszelkich porad dot. wiedzy medycznej należy koniecznie skonsultować się z lekarzem. Serwis oraz jego Administracja nie ponosi odpowiedzialności wynikających z wykorzystania treści udostępnioncyh w Serwisie.

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl