Zdrowie intymne Kobieta O zdrowiu Pytania i odpowiedzi

Co to jest endometrioza?

5 lipca 2023
Minut czytania: 2

Endometrioza jest chorobą polegającą na pojawieniu się komórek endometrium, czyli błony śluzowej macicy, w miejscach nieprzewidzianych dla nich, przede wszystkim poza macicą. Ta choroba ginekologiczna dotyczy głównie kobiet w wieku reprodukcyjnym. W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć istotę tej choroby, jej objawy oraz wpływ na życie codzienne.

Co to jest endometrioza?

Pojęcia kluczowe

  • Endometrium: jest to błona śluzowa macicy, która ulega przemianom pod wpływem hormonów żeńskich, a podczas cyklu miesiączkowego złuszcza się częściowo, co powoduje krwawienie - miesiączkę.
  • Endometrioza: to stan, w którym komórki endometrium pojawiają się w miejscach innych niż macica, wywołując ból i inne problemy zdrowotne.

Lokalizacje endometriozy

Chociaż komórki endometrium znajdują się przede wszystkim w macicy, mogą się one wystąpić także:

  • Na jajnikach
  • W związku z jajowodami
  • Na powierzchni innych narządów jamy brzusznej

Objawy endometriozy

Choroba ta może dawać różnorakie objawy, jednak najczęstszym jest ból, który może występować w różnych miejscach i nasilać się w trakcie miesiączki. Inne objawy to:

  • Ból podczas stosunków seksualnych
  • Ból przy oddawaniu moczu, a nierzadko krwawienie z dróg moczowych
  • Ból i dyskomfort szczególnie nasilający się podczas miesiączki
  • Problemy z zabrudzeniem stwierdzane podczas badań ginekologicznych

Endometrioza a okres

Endometrioza wpływa na przebieg miesiączki. Krwawienia mogą być obfite, a skrzepy w endometriozie częste. Ból i dyskomfort towarzyszący menstruacji jest szczególnie nasilony.

Skutki endometriozy

Endometrioza wpływa na życie codzienne kobiety oraz jej zdolność do zajścia w ciążę. Ból powodowany przez endometriozę może utrudniać codzienne funkcjonowanie, a skrzepy w endometriozie często prowadzą do niepłodności.

Endometrioza a ciąża

Kobiety z endometriozą mogą mieć znaczne problemy z zajściem w ciążę. Często dochodzi do zlepiania jajowodów, przez co jajeczko nie może spotkać się z plemnikiem, utrudniając zapłodnienie.

Diagnostyka endometriozy

Rozpoznanie endometriozy wymaga przeprowadzenia kilku badań, zarówno diagnostyki obrazowej jak i badań krwi. Do najczęściej wykonywanych badań należy:

  • Badanie ginekologiczne w celu stwierdzenia stanu narządów
  • Badanie USG jamy brzusznej oraz narządów miednicy
  • Badanie hormonów, w które zaangażowane są endometrium oraz inne tkanki.
  • Laparoskopia - zabieg chirurgiczny mający na celu ocenę narządów jajowodów, jajników oraz tkanki odpowiadające za wystąpienie endometriozy.

Leczenie endometriozy

Leczenie endometrioza zmierza przede wszystkim do złagodzenia bólu i dyskomfortu, jak również kontrolowania wpływu choroby na inne sfery zdrowia, w szczególności na płodność. Leczenie może mieć charakter farmakologiczny-l hormonalny, a także operacyjny. Leczenie zachowawcze obejmuje stosowanie:

  • Niesteroidowych leków przeciwzapalnych, w celu zmniejszenia bólu i stanu zapalnego
  • Leków hormonalnych: antykoncepcja hormonalna, zmieniająca równowagę hormonalną w organizmie i wpływająca na endometrium
  • Leczenie chirurgiczne: laparoskopia, która umożliwia usunięcie zmian

Podsumowanie

Endometrioza to choroba polegająca na występowaniu komórek endometrium w atypowych miejscach, skutkująca silnym bólem, dyskomfortem i trudnościami w zajściu w ciążę. Wyznaczenie właściwej diagnozy, polega na przeprowadzeniu szeregu badań. Leczenie jest długotrwałe i wymaga ścisłego monitorowania. Cykl menstruacyjny stanowi jeden z głównych aspektów wpływających na endometriozę. Wszyscy którzy zmagają się z tą chorobą powinni pamiętać o dbałości o zdrowie, ściśle kontrolować objawy i przestrzegać zasad leczenia. Leczenie endometriozy zmierza przede wszystkim do łagodzenia bólu, ale również do zmniejszenia ryzyka powikłań ginekologicznych takich jak niepłodność.

Alicja Zabłocka
Założycielka bloga Biomedis, pasjonatka zdrowego stylu życia, konsultantka ds. urody, matka i nieustannie ciekawa świata. Prowadzę Cię przez moje doświadczenia i odkrycia, dzieląc się sprawdzonymi poradami oraz inspirując do cieszenia się każdym dniem. Łączę naukowe podejście do zdrowia z praktycznym podejściem do życia, by pomóc Ci żyć pełnią życia.
...