Zdrowie intymne Kobieta O zdrowiu Pytania i odpowiedzi

Pierwsza wizyta u ginekologa

25 lipca 2023
Minut czytania: 2

Pierwsza wizyta u ginekologa może budzić dużo emocji, stresu i wątpliwości. Aby pomóc potencjalnym pacjentkom lepiej się przygotować, przedstawiamy szczegółowy przewodnik, który zawiera najważniejsze informacje na temat wizyty u ginekologa, tym samym rozwiewając wszelkie obawy i pytania.

Pierwsza wizyta u ginekologa

Kiedy pierwsza wizyta u ginekologa

Moment pierwszej wizyty u ginekologa zależy od indywidualnych potrzeb kobiety. Zasady mówią, że warto zgłosić się na wizytę po swojej pierwszej miesiączce, jednak nie ma ścisłego wieku, w którym powinna to nastąpić. Rekomenduje się, aby po raz pierwszy odwiedzić ginekologa między 13. a 15. rokiem życia lub w momencie, kiedy zaczyna się aktywność seksualna.

Wizyta u ginekologa - przygotowanie

Oto kilka porad, które warto mieć na uwadze przed wizytą u ginekologa:

  • Zarezerwuj termin wizyty po zakończonym okresie, ale nie tuż po nim.
  • Unikaj stosunków płciowych, douching i podpasek na 24 godziny przed wizytą, aby uzyskać jak najbardziej precyzyjne wyniki badań.
  • Przed wizytą prywatną ginekologa zapisz na kartce wszelkie pytania czy wątpliwości, które chcesz poruszyć podczas spotkania, aby niczego nie pominąć.
  • Nie ma konieczności wykonania wizyty u ginekologa depilacji. Wystarczy mycie okolic intymnych z delikatnym mydłem, aby zachować higienę podczas badania.
  • Weź ze sobą wygodne ubranie, które łatwo będzie zdjąć i założyć, jeśli będzie taka potrzeba.

Jak wygląda wizyta u ginekologa

Gdy już wkroczysz do gabinetu, przede wszystkim powinnaś się czuć komfortowo, bezpiecznie i swobodnie. Aby ułatwić tę sytuację, ginekolog pierwsza wizyta przeprowadzi szczegółowy wywiad, podczas którego omówione zostaną:

  • Historia medyczna pacjentki, w tym przebywane choroby i sukcesy terapeutyczne,
  • Przebieg dotychczasowego życia seksualnego,
  • Związki z partnerami oraz stosowanie środków antykoncepcyjnych,
  • Pytania dotyczące zdrowia, na które pacjentka chciałaby uzyskać odpowiedź.

Następnie przeprowadzone zostanie badanie u ginekologa. Wygląda to następująco:

  1. Badanie piersi: Lekarz sprawdza piersi rękoma w celu wykrycia ewentualnych guzków, która mogą być oznaką problemów zdrowotnych.
  2. Badanie zewnętrzne: Ginekolog bada zewnętrzne narządy płciowe, obserwując ich kształt, stan i ewentualne zmiany, takie jak brodawczaki czy włókniaki.
  3. Badanie wewnętrzne: Za pomocą speculum lekarz rozszerza ściany pochwy, aby ocenić szyjkę macicy, ściany pochwy i okolicę przyśrodkową. W trakcie tego badania może być pobrany wymaz, który pomoże ocenić stan zdrowia pacjentki.
  4. Badanie palpacyjne: Ginekolog przeprowadza badanie wewnętrzne dwupalcowe, które pozwala ocenić stan jajników, jajowodów i macicy.

Warto dodać, że procedury te są zazwyczaj bezbolesne i nie powinny budzić niepokoju. Konieczna jest jedynie swoboda oraz zgoda pacjentki na przeprowadzenie badań.

Po wizycie u ginekologa

Po zakończonym badaniu lekarz przedstawi swoje wnioski, które mogą obejmować zarówno informacje o dobrym stanie zdrowia, jak i ewentualne rekomendacje dotyczące leczenia czy dalszych badań. Upewnij się, że otrzymasz wszystkie potrzebne informacje oraz wyraź swoje wątpliwości i pytania na temat przeprowadzonego badania czy dalszego postępowania terapeutycznego.

Jeśli okaże się, że konieczne jest dalsze leczenie, nie panikuj - ginekolog przeprowadzi cię przez cały proces, krok po kroku, wyjaśniając, co będzie się działo i jakie będą efekty terapii.

Pierwsza wizyta u ginekologa jest często postrzegana jako stresujące doświadczenie, ale warto przypomnieć sobie, że ten specjalista jest tu po to, aby troszczyć się o zdrowie i dobre samopoczucie swoich pacjentek. Przełamanie wewnętrznego oporu i umówienie się na termin taki, może być kluczem do utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia przez długie lata.

Alicja Zabłocka
Założycielka bloga Biomedis, pasjonatka zdrowego stylu życia, konsultantka ds. urody, matka i nieustannie ciekawa świata. Prowadzę Cię przez moje doświadczenia i odkrycia, dzieląc się sprawdzonymi poradami oraz inspirując do cieszenia się każdym dniem. Łączę naukowe podejście do zdrowia z praktycznym podejściem do życia, by pomóc Ci żyć pełnią życia.
...