Opinie o Nas

Skąd się biorą gazy jelitowe?

Skąd się biorą gazy jelitowe?

Skąd się biorą gazy jelitowe?

O niektórych dolegliwościach chętnie dyskutujemy, dzielimy się naszymi przeżyciami, szukamy zrozumienia i współczucia. Istnieją jednak również takie, o których nie wypada rozmawiać i których wstydzimy. Należy do nich na pewno nadmiar gazów jelitowych. Oczywiście obecność gazów w jelitach jest czymś absolutnie naturalnym, a nawet koniecznym. Problem jednak zaczyna się wówczas, gdy nadmiernie zwiększają one swoją objętość, w wyniku czego dochodzi do krępujących i męczących wzdęć. Warto dowiedzieć się, skąd biorą się gazy jelitowe i radzić sobie z tym problemem.

Czym są gazy jelitowe?

Przyczyny powstawania gazów w jelitach są zasadniczo dwie. Część pojawia się dlatego, że podczas jedzenia i mówienia połykamy pewną porcję powietrza. Wynika z tego, że skład gazu połkniętego to azot i tlen. Drugą przyczyną występowania gazu w jelitach jest odbywająca się codziennie fermentacja jelitowa. Gazy te powstają w jelicie grubym i mają znacznie bardziej zróżnicowany skład. Metabolizm pokarmów, który dokonuje się z udziałem flory bakteryjnej obecnej w jelitach, produkuje się między innymi metan, wodór i dwutlenek węgla. Część gazów posiada bardzo specyficzny zapach, który spowodowany jest obecnością siarkowodoru i innych produktów siarki.

Każdy człowiek posiada gazy jelitowe o objętości około 200 ml. Jest to stan całkowicie naturalny, podobnie jak naturalne ich wydalanie, nawet po 10-20 razy dziennie. O ilości i składzie gazów pojawiających się w jelitach na skutek fermentacji w każdym konkretnym przypadku decyduje kilka czynników. Przede wszystkim rodzaj produktów, które spożyliśmy, skład i jakość naszej flory bakteryjnej i związana z tym jakość naszego metabolizmu.

Co powoduje nadmiar gazów jelitowych?

Zwiększona porcja gazów jelitowych może mieć dwie przyczyny, tak jak dwie przyczyny ma ich powstawanie. Jednak aby gazu pojawiało się więcej, obie te naturalne przyczyny muszą zostać zaburzone. Łykamy powietrze, jednak w trakcie żucia gumy lub palenia papierosów dostaje się go do naszego układu pokarmowego znacznie więcej. Problem pojawia się także u osób, które mają zaburzoną możliwość odbijania powietrza znajdującego się w żołądku, w wyniku na przykład refluksu żołądkowego.

Znacznie ważniejszą kwestią jest trawienie i okoliczności z nim związane. Najprostsza przyczyna jest taka, że większa niż zwykle ilość gazów pojawia się po zjedzeniu niektórych rodzajów produktów spożywczych. Część przyjmowanego pożywienia jest zdecydowanie bardziej gazotwórcza niż reszta, z czego z reguły zdajemy sobie sprawę. Pozostałe przyczyny związane są już z zaburzeniami trawienia. Może to być na przykład osłabiony metabolizm i flora bakteryjna z różnych przyczyn, w tym po antybiotykoterapii. Podobnie dzieje się w przypadku nieprawidłowego składu flory bakteryjnej w jelitach. Także przy problemach trawiennych wynikających z nieprawidłowej pracy jelita cienkiego oraz wszelkich nietolerancjach pokarmowych, czego przykładem może być brak przyswajania laktozy produkowane są w większych niż zwykle ilościach gazy jelitowe. Nadmiar ich prowadzi oczywiście do nieprzyjemnego odczucia wzdęcia.

Jakie produkty przyczyniają się do powstawania nadmiernej ilości gazów?

Często, gdy mamy nieodpartą chęć zjedzenia jakiegoś produktu, zdajemy sobie sprawę z jego gazotwórczych konsekwencji. Mimo tego ulegamy zachciankom, ponieważ w przypadku dobrego metabolizmu zjedzenie kapusty czy fasoli nie stanowi długotrwałego problemu. Do produktów o podobnych właściwościach należą też: brukselka, cebula, chleb, makaron, owoce, ziemniaki czy mleko. Na drugim biegunie znajdują się ryż, banany, owoce cytrusowe, mięso, jajka, jogurt, napoje niegazowane.

Jak pozbyć się nadmiaru gazów jelitowych – leczenie

W przypadku silnych i uciążliwych objawów lekarz może przepisać któryś z enzymów wspomagających trawienie, na przykład laktazę albo symetykon. Natomiast w sytuacji mniej dramatycznej wystarczy stosować się do kilku zasad, by w niedługim czasie poczuć prawdziwą ulgę. Podstawą sukcesu jest zmiana diety, z której należy wyeliminować produkty gazotwórcze. Jeśli jednak je spożywamy, łatwiej będzie je strawić po ugotowaniu, czyli warto zwrócić uwagę również na przygotowanie posiłków, a nawet sposób ich jedzenia. Jeśli jemy powoli, dokładnie przeżuwamy, pijemy przez słomkę i nie rozmawiamy przy tym, ograniczymy ilość połykanego powietrza. Lepiej jeść mniej, ale częściej. Do potraw warto dodawać bazylię, majeranek i szałwię. Napoje gazowane są w tej sytuacji absolutnie wykluczone, za to poleca się herbatki miętowe. Ważny jest oczywiście ruch i zdrowy styl życia. W większości przypadków stosuje się także probiotyki.

Jak pomagają probiotyki?

Probiotyki to mikroorganizmy, które pozytywnie działają na nasz organizm. Uzupełniają one naszą naturalną florę bakteryjną, która została zniszczona np. przez leki. Bardzo pomagają one także właśnie w sytuacji problemów z układem trawiennym. Bakterie probiotyczne są absolutnie bezpieczne dla naszego organizmu. Pomagają we wzmacnianiu odporności, poprawiają pracę przewodu pokarmowego, wspierają syntezę witamin. Jeśli doszło do zaburzenia flory jelitowej i związanych z tym wzdęć, warto jeść jogurty, które zawierają w nazwie cząstkę bio- lub akti- albo zdecydować się na probiotyk ze szczepem L. rhamnosus GG, L. plantarum 299v, L. plantarum PL02, Bifidobacterium longum PL03 czy L. reuterii. Na rynku istnieje cała gama probiotyków (np. Lactoral) z których łatwo wybrać coś dla siebie, a każdy z nich wspomaga prawidłowe trawienie.

W przypadku dolegliwości przewodu pokarmowego należy oczywiście skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć możliwość choroby. Jeśli problem dotyczy jednak jedynie wzdęć, czyli powiększenia obwodu brzucha i uczucia pełności oraz nie towarzyszy temu żadna, poważna choroba, nadmiaru gazów w miarę łatwo można się pozbyć. Wystarczy jedynie zmienić nieco swój styl życia na bardziej zdrowy i aktywny.

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl