O zdrowiu

Uromedium - podłoże do posiewu moczu

1 czerwca 2023
Minut czytania: 3

Uromedium to pojemnik, podłoże na posiew moczu, które stosuje się do oznaczania ogólnej liczby bakterii w moczu i wstępnego różnicowania bakterii Gram ujemnych.

Uromedium - podłoże do posiewu moczu

Czym jest pojemnik - podłoże na posiew moczu Uromedium

Uromedium to specjalny pojemnik zawierający dwie różne powierzchnie podłoża na plastikowej płytce, która jest przymocowana do nakrętki wewnątrz sterylnego naczynia.

Pierwsze podłoże, CLED, sprzyja wzrostowi większości bakterii, które są głównymi sprawcami infekcji układu moczowego. Charakteryzuje się brakiem elektrolitu, co uniemożliwia rozwój bakterii Proteus sp., które mają zdolność do "pełzania".

Drugie podłoże, znane jako MacConkey, jest przeznaczone do promowania wzrostu i podstawowego rozróżniania pałeczek Gram-ujemnych. Pałeczki, które metabolizują laktozę, tworzą na tym podłożu czerwone kolonie, podczas gdy te, które laktozy nie rozkładają, dają kolonie o odcieniu bezbarwnym lub różowym.

Zastosowanie pojemnika Uromedium

Uromedium to komplet podłoży do transportu i wzrostu, przeznaczony do bezpośredniego hodowli (posiewu) moczu w celu mikrobiologicznej diagnostyki infekcji układu moczowo-płciowego. Dzięki specjalnym podłożom, które pokrywają płytkę z obu stron, możliwa jest analiza stopnia zanieczyszczenia mikrobiologicznego próbki oraz ekspresowa identyfikacja wyizolowanych kolonii. Wszelkie dodatkowe testy, mające na celu rozpoznanie drobnoustrojów oraz określenie ich wrażliwości na leki przeciwbakteryjne, można przeprowadzić na koloniach wyhodowanych na podłożach Uromedium. Każdy komplet gwarantuje bezpieczny sposób transportu posianego moczu do laboratorium mikrobiologicznego.

Na co pozwala Uromedium

Pojemnik z podłożem na posiew moczu Uromedium pozwala na:

  • weryfikację lub odrzucenie zanieczyszczenia mikrobiologicznego moczu w ciągu 16-24 godzin;
  • ilościową ocenę wszystkich mikroorganizmów, odpowiadającą ilości komórek bakteryjnych w 1 ml - zestawienie z referencyjną gęstością;
  • ilościową analizę oraz barwne rozróżnienie kolonii bakterii Gram-ujemnych.

Jak pobrać mocz na posiew

Wykorzystaj naczynie do analizy bakteriologicznej moczu Uromedium. Mocz wykorzystywany do analizy bakteriologicznej powinien pochodzić z porannego oddawania i być zebrany z centralnej części strumienia.

  1. Starannie wyjmij pojemnik Uromedium zestaw z opakowania foliowego. Obejrzyj nakrętkę z przytwierdzoną płytką i delikatnie wyciągnij ją z naczynia, dbając o to, by nie dotykać ani powierzchni płytki, ani krawędzi czy wnętrza naczynia.
  2. Początkową porcję moczu oddaj poza naczyniem. Następnie, nie przerywając oddawania moczu, napełnij wcześniej przygotowane naczynie.
  3. Trzymając płytkę za nakrętkę, zanurz ją w naczyniu z moczem na około 4 sekundy.
  4. Ostrożnie wyjmij płytkę z naczynia, poczekaj chwilę, aż z niej spłynie nadmiar moczu. Opróżnij naczynie z moczu, dbając o to, by nie dotknąć samej płytki.
  5. Z uwagą umieść płytkę z powrotem w naczyniu i dokładnie zamknij je, dokręcając nakrętkę. Na dołączoną etykietę wpisz swoje nazwisko i przyklej ją do naczynia.

Jeśli ilość moczu nie pozwala na całkowite zanurzenie płytki, można przeprowadzić posiew, polewając moczem obie strony płytki bezpośrednio z naczynia. Tę samą technikę posiewu można zastosować, jeśli mocz został zebrany do worka lub bezpośrednio z cewnika.

Podczas całego procesu badania zachowuj ostrożność, aby nie dotykać płytki, jej krawędzi ani wnętrza naczynia.

Zanim dostarczysz próbkę do laboratorium mikrobiologicznego, naczynie można przechowywać i transportować w temperaturze otoczenia.

Centralna część strumienia - co oznacza?

Centralna część strumienia w kontekście oddawania moczu odnosi się do techniki pobierania próbki moczu w taki sposób, żeby była ona jak najbardziej reprezentatywna i niezanieczyszczona. Proces ten polega na tym, że:

  1. Początkowa część strumienia moczu jest oddawana do toalety. Ta początkowa porcja może zawierać bakterie i inne zanieczyszczenia z cewki moczowej lub zewnętrznych części narządów płciowych.
  2. Środkowa (centralna) część strumienia jest zbierana do sterylnego pojemnika Uromedium. Uważa się, że ta część moczu jest najbardziej reprezentatywna dla tego, co znajduje się w pęcherzu moczowym i jest najmniej podatna na zanieczyszczenia.
  3. Końcowa część strumienia jest oddawana do toalety.

Ta technika jest często stosowana, gdy lekarz zleca badanie moczu, zwłaszcza w celu wykrycia infekcji układu moczowego. Pomaga to w uzyskaniu dokładniejszych wyników badania.

Alicja Zabłocka
Założycielka bloga Biomedis, pasjonatka zdrowego stylu życia, konsultantka ds. urody, matka i nieustannie ciekawa świata. Prowadzę Cię przez moje doświadczenia i odkrycia, dzieląc się sprawdzonymi poradami oraz inspirując do cieszenia się każdym dniem. Łączę naukowe podejście do zdrowia z praktycznym podejściem do życia, by pomóc Ci żyć pełnią życia.
...