O zdrowiu

Jak lekarz bada żyły? Najpopularniejsze metody diagnostyczne

9 listopada 2023
Minut czytania: 3

Wszystkie zmiany naczyniowe na nogach powinny być skonsultowane z lekarzem – nawet jeśli nie dają żadnych uciążliwych dolegliwości. Bezwzględnej wizyty u specjalisty wymagają stany związane z występowaniem jakichkolwiek objawów poza defektem estetycznym. Kto powinien zgłosić się na badanie żył? Jak można zbadać żyły?

Jak lekarz bada żyły? Najpopularniejsze metody diagnostyczne

Badanie żył – jakie są wskazania?

Już samo wystąpienie zmian naczyniowych powinno skłonić do wizyty u lekarza. Chodzi przede wszystkim o żylaki. Nawet niewielkie sinofioletowe lub sinoniebieskie przebarwienia mogą zwiastować tworzenie się żylaków.

Oto lista objawów, która powinna wzbudzić w Tobie czujność i skłonić Cię do spotkania z lekarzem:

  • nawracające obrzęki kończyn dolnych;
  • ból, mrowienie, drętwienie kończyn dolnych;
  • bóle łydek;
  • zabarwienia skóry wokół żylaków;
  • uczucie ciężkości nóg.

Pozostałe wskazania do badania żył to diagnostyka w kierunku zakrzepicy żylnej, przewlekłej niewydolności żylnej, wrodzonych malformacji (nieprawidłowości) naczyniowych oraz ocena żył przed i po operacjach na układzie żylnym.

Do kogo zgłosić się na badanie żył?

Specjaliści, którzy zajmują się dokładną diagnostyką i leczeniem chorób żylnych to flebolodzy i chirurdzy naczyniowi. Jeśli masz wątpliwości, do kogo z nich zgłosić się najpierw, to pójdź do lekarza rodzinnego. Lekarz pierwszego kontaktu bez problemu sam rozpocznie diagnostykę oraz wdroży początkowe działania terapeutyczne. Na pierwszej wizycie możesz poznać zalecenia oraz listę działań, których należy unikać dla zdrowia nóg. Lekarz może zalecić stosowanie pończoch lub rajstop uciskowych. Jeśli lekarz stwierdzi, że potrzebujesz leku, możliwe, że zaproponuje Ci do stosowania apteczny żel z heparyną, który łagodzi obrzęki, a także ma działanie przeciwzapalne i przeciwkrzepliwe.

Badanie fizykalne żył – na czym polega?

Do badania musisz odsłonić całe nogi i stopy – możesz mieć na sobie tylko bieliznę. Badanie zaczyna się od oglądania. Lekarz zwróci uwagę na przebieg i kształt widocznych żylaków, zabarwienie skóry nad nimi i obok nich oraz na obecność przebarwień i owrzodzeń.

Następnie wykonywane jest badanie palpacyjne. Lekarz dotknie żylaków, żeby sprawdzić ich spoistość oraz oceni, czy są zgrubiałe i inaczej ucieplone niż reszta skóry. To ważny element badania. Nadmiernie ucieplone żylaki mogą świadczyć o rozwijającym się stanie zapalnym. [1]

USG Doppler

Jest to badanie, które najwięcej wnosi o stanie żył. Jest łatwo dostępne, tanie i nieinwazyjne – jest bezpieczne nawet dla kobiet w ciąży i dzieci. W badaniu wykorzystywany jest klasyczny ultrasonograf, którego głowica wysyła falę ultradźwiękową w kierunku tkanek. Fala odbija się od cząsteczek krwi będących w ruchu, które napotka na swojej drodze, a następnie powraca do głowicy. Wynik badania widoczny jest w postaci obrazu na ekranie ultrasonografu oraz pod postacią dźwięku.

Jak wygląda badanie USG Doppler żył kończyn dolnych?

Do badania będziesz musiał położyć się na kozetce w gabinecie lekarskim. W pewnych momentach możesz zostać poproszony o to, żeby usiąść lub wstać.

Badanie rozpoczyna się od pachwin. Lekarz nakłada tu żel do USG, a następnie przykłada głowicę. Obraz badanych tkanek jest widoczny od razu. Głowica USG jest stopniowo przesuwana w dół wzdłuż naczyń żylnych. Można w ten sposób ocenić stan żylaków – np. czy znajdują się w nich zakrzepy. Możliwe jest również sprawdzenie stanu naczyń ukrytych głęboko między mięśniami. Pełne badanie trwa 30-40 minut. [2]

Co oceniane jest w badaniu USG Doppler?

Wynik badania dostępny jest od razu. USG Doppler pozwala na zmierzenie średnicy żył oraz przepływ krwi przez naczynia. Lekarz może ocenić, czy krew w żyłach płynie swobodnie, czy napotyka jakieś przeszkody, np. zakrzepy. Można także zmierzyć grubość ścian naczyń i sprawdzić ich połączenia między sobą. [2]

Wynik badań przeprowadzanych na żyłach jest podstawą do rozszerzania diagnostyki i planowania jak najlepszego leczenia dla pacjenta. Jeśli Twój lekarz skieruje Cię na USG Doppler żył to nie zwlekaj z decyzją o zapisaniu się na tę procedurę.

Bibliografia

[1] „Varicose Veins | Circulation”. Dostęp: 3 październik 2023. [Online]. Dostępne na: https://www.ahajournals.org/doi/full/10.1161/CIRCULATIONAHA.113.008331

[2] D.-K. Lee, K.-S. Ahn, C. H. Kang, i S. B. Cho, „Ultrasonography of the lower extremity veins: anatomy and basic approach”, Ultrasonography, t. 36, nr 2, s. 120–130, kwi. 2017, doi: 10.14366/usg.17001.

BM
...