Pytania i odpowiedzi

Pessaroterapia - na czym polega i kiedy jest stosowana?

23 lutego 2024
Minut czytania: 2

Pessaroterapia to niezwykle istotna dziedzina fizjoterapii uroginekologicznej, która ma na celu leczenie różnych schorzeń ginekologicznych za pomocą specjalnych urządzeń zwanych pessarami. W tym artykule omówimy, czym jest pessaroterapia, jakie schorzenia można nią leczyć oraz jak można skorzystać z tej formy terapii.

Pessaroterapia - na czym polega i kiedy jest stosowana?

Czym jest pessaroterapia?

Pessaroterapia to forma fizjoterapii uroginekologicznej, która polega na stosowaniu pessarów – elastycznych kostek lub pierścieni, które wprowadza się do pochwy w celu poprawy funkcjonowania i stabilizacji narządów miednicy mniejszej. Pessary są dostosowywane do indywidualnych potrzeb pacjentki i mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak silikon, lateks czy tworzywa sztucznego.

Celem pessaroterapii jest wspieranie narządów miednicy mniejszej, w szczególności macicy, pęcherza moczowego i odbytnicy, aby zapobiegać lub wspierać leczenie takich schorzeń jak nietrzymanie moczu, obniżenie narządów miednicy mniejszej, ból w obrębie miednicy.
Jeśli chcesz nauczyć się jak wnikliwie diagnozować różnego rodzaju schorzenia ginekologiczne i zobaczyć jak w praktyce wykorzystywana jest pessaroterapia zapoznaj się z ofertą szkoleń z zakresu fizjoterapii uroginekologicznej, które znajdziesz na Enedu.pl.

Kiedy stosuje się pessaroterapię?

Pessaroterapia może być stosowana w różnych przypadkach, w tym:

1. Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu jest jednym z głównych problemów, z którymi kobiety mogą się borykać, zwłaszcza po ciąży i porodzie. Pessary i tampony podpierające mogą pomóc w utrzymaniu odpowiedniej stabilizacji w obrębie przedniej ściany pochwy i zapobiegać niekontrolowanemu wycieku moczu.

2. Obniżenie narządów miednicy mniejszej

Oniżenie macicy, pęcherza moczowego lub odbytnicy może powodować dyskomfort i ból. Pessary są stosowane, aby podtrzymać te narządy w odpowiednim miejscu i zapobiegać ich obniżaniu.

3. Ból w obrębie miednicy

Pessary mogą być również używane w celu zmniejszenia bólu w obrębie miednicy, zwłaszcza u pacjentek z zaburzeniami mięśni dna miednicy.

Jak przebiega pessaroterapia?

Terapia pessarami rozpoczyna się od dokładnej oceny pacjentki przez fizjoterapeutę uroginekologicznego. Po dokładnym wywiadzie i badaniu fizykalnym z oceną palpacyjną per vaginam i/lub per rectum mięśni dna miednicy terapeuta dobiera odpowiedni rodzaj pessara i jego rozmiar. Następnie wkłada go do pochwy pacjentki, starannie dostosowując go do jej indywidualnych potrzeb.

Pacjentka jest uczona, jak aplikować i wyjmować pessar, jak dbać o odpowiednią higienę podczas pessaroterapii w domu. Często wymagane są regularne wizyty kontrolne u fizjoterapeuty, aby monitorować postęp terapii i dostosować rozmiar pessara w razie potrzeby.

Gdzie można skorzystać z pessaroterapii?

Pessaroterapia jest dostępna w wielu placówkach medycznych, w tym w szpitalach, przychodniach ginekologicznych oraz gabinetach fizjoterapeutycznych. Jeśli masz problemy z nietrzymaniem moczu, obniżenie narządów miednicy mniejszej, bólem w obrębie miednicy lub innymi schorzeniami ginekologicznymi, warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą uroginekologicznym, którzy mogą zalecić terapię z wykorzystaniem pessarów czy tamponów podpierających.

BM

Powiązane wpisy

...