Czym jest rehabilitacja?
Rehabilitacja to świetna, nieinwazyjna i jednocześnie bardzo skuteczna, metoda leczenia zachowawczego, a także kluczowy element rekonwalescencji po operacjach ortopedycznych. Z tego też względu lekarze chętnie zalecają ją swoim pacjentom. Program usprawniania dobierany jest indywidualnie do potrzeb pacjenta, uwzględniając jego ograniczenia i potrzeby fizyczne, umożliwiając przy tym modyfikację dostosowaną do aktualnego stanu zdrowia poprzez np. zmianę rodzaju zabiegów. Pozwala to na w pełni efektywnie wykorzystanie terapii i szybszy powrót do zdrowia, bądź poprawę nieprawidłowych wzorców ruchowych w celu zapobiegania kontuzjom.
Jakie rodzaje zabiegów rehabilitacyjnych wyróżniamy?
Rehabilitację możemy podzielić na kilka głównych działów: fizykoterapię, kinezyterapię i terapię manualną.
Fizykoterapia wykorzystuje rozmaite formy energii fizykalnej w celu poprawy zdrowia i funkcji ciała, a głównym zadaniem stosowanych zabiegów jest działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i ogólna poprawa trofiki. Możemy wyróżnić między innymi: termoterapię (leczenie zimnem lub ciepłem), elektroterapię (leczenie prądem), laseroterapię (oddziaływanie laserem), sonoterapię (oddziaływanie ultradźwiękami) i światłolecznictwo (oddziaływanie promieniowaniem podczerwonym).
Kinezyterapia to dział zajmujący się leczeniem za pomocą ruchu, np.: gimnastyka korekcyjna, ćwiczenia izometryczne, izokinetyczne, trening funkcjonalny, stretching, ćwiczenia siłowe. Terapia manualna wykorzystuje techniki, takie jak masaż, ucisk, mobilizacje i manipulacje, w celu przywrócenia prawidłowej ruchomości stawów oraz zmniejszenia dolegliwości bólowych. Znajduje zastosowanie w leczeniu schorzeń kręgosłupa i układu ruchu, takich jak bóle pleców, szyi, baków, a także w przypadku dysfunkcji stawów.
Techniki dobierane są indywidualnie do potrzeb pacjenta, tak by poprawić elastyczność upośledzonych tkanek miękkich, przywracając im w ten sposób właściwą biomechanikę i pierwotną funkcjonalność.
Jak powinna wyglądać dobrze zaplanowana rehabilitacja?
Rehabilitacja powinna rozpocząć się od konsultacji rehabilitacyjnej jak u Sport-Klinika, na której po zebraniu wywiadu i dokonaniu oceny aktualnego stanu zdrowia pacjenta, planowane są zabiegi wchodzące w skład całego procesu usprawniania. W przypadku schorzeń ortopedycznych w planowaniu uwzględnia się takie zabiegi jak: krioterapia, sonoterapia, ćwiczenia izometryczne, izokinetyczne, ogólnousprawniające oraz terapię manualną. Ich proporcje zmieniają się w trakcie usprawniania. Dzięki temu proces rehabilitacji przebiega sprawnie i daje najlepsze efekty w wielu standardowych schorzeniach. Rehabilitacja kierowana jest zarówno do osób cierpiących po kontuzjach sportowych, dochodzących do siebie po operacjach ortopedycznych, a także w ramach profilaktyki kontuzji. Dzięki dynamicznemu i dostosowanemu do potrzeb programowi rehabilitacji pacjenci mogą zredukować doskwierające im dolegliwości bólowe i zwiększyć zakres swojej ruchomości, a wreszcie wrócić do pełni zdrowia i sprawności fizycznej.