Uroda

5 substancji, które odmładzają skórę

1 grudnia 2023
Minut czytania: 2

Gładka, jędrna i wolna od przebarwień skóra stanowi marzenie wielu kobiet. Uchodzi bowiem za przejaw zdrowia i młodości. Niestety, z wiekiem zaczyna wiotczeć, przez co pojawiają się na niej pierwsze zmarszczki. Ponadto obserwuje się spowolnienie procesów regeneracyjnych, co przekłada się na gorszy stan cery. Istnieją substancje, które odmładzają skórę w naturalny sposób. Można je znaleźć zarówno w suplementach diety, jak i kosmetykach. Na jakie składniki warto zwrócić szczególną uwagę w profilaktyce przeciwzmarszczkowej?

5 substancji, które odmładzają skórę

Kwas hialuronowy, czyli naturalny humektant

Kwas hialuronowy wiąże wodę w skórze, przez co ją nawilża. Jest naturalnie wytwarzany przez organizm, ale z wiekiem jego synteza spada. Zaleca się, aby dostarczać go z zewnątrz, np. stosując odpowiednio dobrane kosmetyki. Zawarty w nich kwas hialuronowy różni się wielkością cząstek. Wielkocząsteczkowy wiąże wodę na zewnątrz naskórka, a drobnocząsteczkowy wnika głębiej. Kwas hialuronowy zalicza się do humektantów. W pielęgnacji skóry zaleca się, aby domknąć go emolientami, które zapobiegają przeznaskórkowej utracie wody. Takie właściwości wykazują oleje i masła roślinne.

Wpływ witaminy C na skórę i procesy starzenia

Witamina C (kwas askorbinowy) wykazuje właściwości antyoksydacyjne, dlatego neutralizuje wolne rodniki. Wspomniane cząstki nieustannie powstają w naszym organizmie. Stanowią produkt uboczny w cyklu oddychania komórkowego. Dopóki ich ilość jest równoważona przez antyoksydanty, nie dzieje się nic niepokojącego. Niestety, czasem sytuacja wymyka się spod kontroli. Nadmiar wolnych rodników powoduje wówczas stres oksydacyjny.

Te reaktywne cząstki odbierają brakujące elektrony białkom, lipidom i kwasom nukleinowym. Prowadzi to do nieodwracalnego uszkodzenia komórek skóry i przyspieszenia procesów starzenia. Witamina C neutralizuje wolne rodniki, gdyż ma właściwości antyoksydacyjne. Jednocześnie uczestniczy w syntezie kolagenu (białka strukturalnego skóry). Spowalnia zatem powstawanie zmarszczek, które dodają lat. Ponadto rozjaśnia przebarwienia powstałe wskutek ekspozycji na promienie UV. Kosmetyki z witaminą C są polecane wszystkim rodzajom skóry. Warto ją dostarczać również od środka.

Retinol i jego rola w pielęgnacji anti aging

Retinol (witamina A1) słynie z tego, że wykazuje wysoką skuteczność w pielęgnacji anti aging. Zalicza się go do przeciwutleniaczy, dlatego zwalcza wolne rodniki, chroniąc komórki skóry przed poważnymi uszkodzeniami. Zauważono, że retinol stymuluje syntezę kolagenu, która z czasem zachodzi z mniejszą wydajnością. Korzystnie wpływa na proces odnowy komórkowej i sprawdza się nie tylko w pielęgnacji skóry dojrzałej, ale też trądzikowej. W tym drugim przypadku reguluje aktywność gruczołów łojowych i zmniejsza ilość wydzielanego sebum, które stanowi pożywkę dla bakterii Propionibacterium acne.

Jak działają peptydy w kosmetykach?

Peptydy w kosmetykach cieszą się dużą popularnością. Poszczególne związki chemiczne różnią się jednak właściwościami. Jedne niwelują widoczność zmarszczek, drugie wspomagają walkę z wypadaniem włosów, a inne redukują widoczność przebarwień. Komórki skóry składają się z kolagenu i elastyny, czyli białek strukturalnych, które odpowiadają za jej jędrność i elastyczność. Niestety, z wiekiem ich synteza zmniejsza się, przez co cera staje się zwiotczała. Formują się pierwsze zmarszczki.

W jaki sposób koenzym Q10 odmładza skórę?

Koenzym Q10, zwany także ubichinonem, występuje w błonie mitochondrium. Uczestniczy w przenoszeniu elektronów między poszczególnymi cząstkami w łańcuchu oddechowym. Wykazuje właściwości antyoksydacyjne, dlatego neutralizuje wolne rodniki. Jednocześnie zwiększa aktywność przeciwutleniającą witaminy E. U osób po 35. roku życia obserwuje się spadek syntezy koenzymu Q10, co przekłada się na słabszą regenerację skóry. Ubichinon można dostarczać z zewnątrz poprzez zbilansowaną dietę, a w razie konieczności stosując suplementację. Dużą popularnością cieszą się również kosmetyki, które zawierają ten składnik. O koenzymie Q10 przeczytasz na blogu Aura Herbals:https://auraherbals.pl/leksykon/koenzym-q10/.

BM
...