Lifestyle Pytania i odpowiedzi

Pierwsze spotkanie z jogą? Sprawdź, jaką matę do jogi wybrać?

26 stycznia 2024
Minut czytania: 2

Dużym atutem ćwiczenia jogi jest fakt, że do praktyki potrzebna jest Ci jedynie wygodna mata do jogi. Na rynku można jednak różnej grubości maty, które mogą być wykonane z różnych materiałów. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając kauczukową matę do jogi dla początkujących.

Pierwsze spotkanie z jogą? Sprawdź, jaką matę do jogi wybrać?

Grubość maty, materiał wykonania, tekstura oraz koszt - to kluczowe czynniki, którymi kierujemy się, kiedy szukamy maty do praktyki jogi. Odróżnij profesjonalne maty od akcesoriów dla początkujących amatorów i dobierz sprzęt, który zapewni Ci optymalny komfort podczas ćwiczeń. Sprawdź, czym się kierować przy wyborze idealnej maty i ciesz się z wszystkich korzyści, wynikających z wykonywania ćwiczeń jogi.

Mata do jogi - gruba mata czy cienka?

Jednym z kluczowych czynników przy wyborze maty do jogi jest jej grubość. Nie ma jednak uniwersalnej zasady, co do tego, czy maty cieńsze są gorsze lub lepsze od grubych. Dlatego na to pytanie należy odpowiedzieć: to zależy. Od czego? Przede wszystkim warto znać wady i zalety obu rodzajów maty. Jeśli do swojej praktyki jogi szukasz przede wszystkim komfortowej i przyjemnej maty, wybierz grubszy model, który będzie miał co najmniej 6 mm grubości. Taka mata do jogi amortyzuje skuteczniej i zapewnia większe poczucie wygody. Jeśli na co dzień stronisz od dynamicznej jogi i stawiasz raczej na spokojne sesje jogi statycznej, najpewniej najlepiej poczujesz się na grubym materiale.

Co z kolei oferuje cienka mata? Tutaj głównym atutem będzie stabilność. Nawet początkujący miłośnicy jogi wiedzą, że utrzymanie równowagi nawet w przypadku podstawowych pozycji bywa trudne. Cienka mata pozwala lepiej czuć podłoże, a tym samym uzyskać stabilne oparcie dla ciała. Jeśli mata będzie zbyt gruba, łatwiej chociażby o chwianie się na boki podczas ćwiczeń. Jeśli interesuje Cię joga dla początkujących, warto zwrócić na to uwagę.

Jakie grubości maty do jogi znajdziemy w ofercie sklepów? Standardowa grubość to około 4 mm, aczkolwiek jeśli wolisz cienką matę, możesz znaleźć nawet egzemplarze poniżej 2 mm. Z kolei jeśli najlepiej czujesz się na grubej macie, możesz wybrać model, który będzie miał nawet 1,5 cm. Może to być np. profesjonalna mata do jogi, z której korzysta się na zewnątrz. Taka mata jest cięższa i grubsza, dzięki czemu nie straszny będzie jej wiatr, a ty nie poczujesz podłoża, kiedy rozłożysz ją np. na łące.

Kauczukowa mata, a może PVC? Wybieramy materiał

Mata do jogi służy niekiedy do tego, żeby wygodnie się na niej położyć i zrelaksować. Dlatego istotna jest nie tylko grubość, ale również materiał, z jakiego wykonana jest mata do jogi. Kauczukowa mata wyróżnia się tym, że zapewnia najwyższy poziom lepkości. Mata kauczukowa to zatem przyczepność tak potrzebna, jeśli praktykujesz dynamiczne style jogi. Jest też wykonana z ekologicznego materiału, dzięki czemu jest bardziej ekologiczna. Na minus trzeba zapisać fakt, że maty kauczukowe są mniej trwałe od swoich odpowiedników z PVC. Mata do jogi z PVC potrafi służyć nawet 10 lat, przy czym jest stosunkowo tania. Minusem jest jedynie fakt, że materiał ten nie wchłania wilgoci, więc jeśli się spocisz, możesz się ślizgać na macie. Zdecydowanie bardziej antypoślizgowa jest korkowa mata. Maty korkowe świetnie radzą sobie z wilgocią, a przy tym materiał wykazuje właściwości antybakteryjne.

BM
...