O zdrowiu

Jęczmień na oku i gradówka: domowe sposoby na leczenie guzków powiek

28 czerwca 2023
Minut czytania: 2

Jęczmień na oku oraz gradówka to dwie najczęstsze przyczyny bolesnych guzków na powiekach, które mogą powodować dyskomfort oraz problemy kosmetyczne. Diagnozując jęczmień według objawów, warto również zwrócić uwagę na gradówkę, gdyż objawy występują bardzo podobne. W artykule omówimy, jakie są domowe sposoby na leczenie tych dolegliwości.

Jęczmień na oku i gradówka: domowe sposoby na leczenie guzków powiek

Jęczmień oka

Jęczmień na oku, inaczej zwany hordeolum, to ostre zapalenie gruczołu łojowego w okolicy rzęs, które skutkuje powstaniem bolesnego, zaczerwienionego guzka na powiece. Jęczmień może występować na wewnętrznej lub zewnętrznej stronie powieki, a jego przyczyną jest najczęściej infekcja bakteryjna.

Najważniejsze objawy jęczmienia na oku to:

 • czerwony, bolesny guzek na powiece
 • obrzęk powieki
 • zaczerwienienie skóry wokół guzka
 • uczucie ciała obcego w oku

Gradówka na powiece

Gradówka, inaczej nazywana chalazion, to przewlekłe zapalenie gruczołu Meiboma, które skutkuje tworzeniem się twardego guzka na powiece, niemającego, w odróżnieniu od jęczmienia, charakteru infekcyjnego. Gradówka na oku początkowo może przypominać jęczmień, jednak z biegiem czasu nabiera mniej ostrych cech.

Najważniejsze objawy gradówki na oku to:

 • twardy, niebolesny guzek na powiece
 • zaczerwienienie skóry wokół guzka
 • uczucie ciała obcego w oku
 • ew. niewielki obrzęk powieki

Jęczmień na oku - leczenie

Jęczmień na oku, będący infekcją, zazwyczaj ustępuje samoistnie po kilku dniach. Warto jednak przyspieszyć proces gojenia oraz zmniejszyć ból i obrzęk stosując domowe sposoby na leczenie guzków powiek:

 1. Ciepłe okłady: przykładanie wilgotnych okładów, np. czystej szmatki namoczonej w ciepłej wodzie, do zamkniętej powieki przyspiesza dojrzewanie jęczmienia. Należy stosować okłady 3-4 razy dziennie przez 5-10 minut.
 2. Higiena powieki: Chociaż wskazane jest unikanie pocierania oka, ważne jest również utrzymanie jego czystości. Należy regularnie myć ręce i powieki przy użyciu łagodnych mydeł.
 3. Unikanie makijażu: stosowanie kosmetyków oczu może dłużej utrzymać infekcję, opóźniając wyleczenie. Unikaj stosowania makijażu na oku do czasu wyleczenia jęczmienia.
 4. Nie przetłaczanie jęczmienia: próba wyciśnięcia jęczmienia może prowadzić do pogorszenia infekcji oraz blizn na skórze.
 5. Leki przeciwbakteryjne: w przypadku nasilającej się infekcji lub jęczmienia zewnętrznego można zastosować maść bądź krople antybakteryjne wyjątkowo na receptę.

Gradówka - leczenie

Leczenie gradówki na oku różni się od leczenia jęczmienia. Gradówkę można leczyć za pomocą następujących domowych sposobów:

 1. Ciepłe okłady: Ciepłe kompresy, podobnie jak w jęczmieniach, przyspieszają wchłanianie się guzka.
 2. Masaż powieki: delikatne masowanie powieki palcem, po nałożeniu ciepłego okładu, może pomóc w gojeniu się gradówki.
 3. Higiena powieki: regularne czyszczenie powiek łagodnymi środkami jest istotne również w przypadku gradówki.
 4. Unikanie makijażu: należy unikać stosowania makijażu oczu aż do wyleczenia gradówki.

W przypadku braku samowyleczenia gradówki, może być konieczne leczenie farmakologiczne lub zabieg chirurgiczny.

Domowe sposoby na jęczmień i gradówkę zapewniają ulgę w objawach oraz wspomagają proces gojenia, jednak nie zastąpią wizyty u specjalisty. W przypadku trudności z rozpoznaniem dolegliwości lub nasilających się objawów, zwłaszcza w przypadku jęczmienia, warto skorzystać z konsultacji lekarza okulisty, który będzie w stanie doprecyzować diagnozę oraz zastosować właściwe leczenie.

Alicja Zabłocka
Założycielka bloga Biomedis, pasjonatka zdrowego stylu życia, konsultantka ds. urody, matka i nieustannie ciekawa świata. Prowadzę Cię przez moje doświadczenia i odkrycia, dzieląc się sprawdzonymi poradami oraz inspirując do cieszenia się każdym dniem. Łączę naukowe podejście do zdrowia z praktycznym podejściem do życia, by pomóc Ci żyć pełnią życia.
...