Opinie o Nas

Biegunka po antybiotyku – co robić?

Biegunka po antybiotyku – co robić?

Biegunka po antybiotyku – co robić?

Biegunka u dziecka może mieć różne przyczyny. Mimo, że pierwszym, co przychodzi na myśl jest zatrucie pokarmowe, to zwiększenie częstotliwości wypróżnień może być uzależnione od podawanych leków.


Zobacz też:


Czemu po lekach pojawia się biegunka?

Rozwolnienie po antybiotyku może pojawić się po paru godzinach od rozpoczęcia kuracji, ale także po kilku dniach od jej zakończenia.

Przyczyną wystąpienia biegunki u dziecka jest zaburzenie równowagi flory bakteryjnej jelit, tzw. wyjałowienie. Antybiotyk ma na celu zwalczenie zakażenia przez zniszczenie drobnoustrojów. Jednak w organizmie człowieka nie wszystkie bakterie są dla niego szkodliwe. Antybiotyk osłabia naturalną mikroflorę przewodu pokarmowego. Zmiany w składzie flory jelitowej powodują zaburzenia trawienia i wchłaniania substancji odżywczych i wody.

Czy wiesz, że…

Najczęściej odpowiedzialne za biegunkę po antybiotyku u dziecka są bakterie Clostridium difficile oraz Staphylococcus aureus

Co zrobić?

Podstawą leczenia biegunki po antybiotyku jest uzupełnienie płynów i elektrolitów. Dolegliwość ta zawsze niesie za sobą ryzyko odwodnienia, a jest ono szczególnie groźne dla najmłodszych.

Konieczne jest podanie DPN, czyli doustnego płynu nawadniającego (DPN), jak np. ORSALIT® nutris, który dodatkowo zawiera laktoalbuminę, która dostarcza aminokwasów egzogennych, czyli aminokwasów, które nie są wytwarzane przez organizm człowieka i muszą być podane wraz z pożywieniem.
Nie bez znaczenia jest też odpowiednia dieta. Powinna być lekkostrawna i wprowadzona po odpowiednim nawodnieniu (4 godziny intensywnego pojenia). Zaleca się dietę bogatą w marchew (uzupełnia niedobór elektrolitów i soli mineralnych), banany (uspokajają układ trawienny) i pieczone jabłka (chłoną nadmierne ilości wody).

Pamiętaj!

Jeśli objawy nie ustępują – należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Maluchowi nie podawaj węgla lekarskiego ani innych preparatów hamujących biegunkę u dziecka zawierających chlorowodorek loperamidu – tego typu środki przeznaczone są dla dorosłych.

 

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl