Biegunka u dziecka może mieć różne przyczyny. Mimo, że pierwszym, co przychodzi na myśl jest zatrucie pokarmowe, to zwiększenie częstotliwości wypróżnień może być uzależnione od podawanych leków.
Zobacz też:
Czemu po lekach pojawia się biegunka?
Rozwolnienie po antybiotyku może pojawić się po paru godzinach od rozpoczęcia kuracji, ale także po kilku dniach od jej zakończenia.
Przyczyną wystąpienia biegunki u dziecka jest zaburzenie równowagi flory bakteryjnej jelit, tzw. wyjałowienie. Antybiotyk ma na celu zwalczenie zakażenia przez zniszczenie drobnoustrojów. Jednak w organizmie człowieka nie wszystkie bakterie są dla niego szkodliwe. Antybiotyk osłabia naturalną mikroflorę przewodu pokarmowego. Zmiany w składzie flory jelitowej powodują zaburzenia trawienia i wchłaniania substancji odżywczych i wody.
Czy wiesz, że…
Najczęściej odpowiedzialne za biegunkę po antybiotyku u dziecka są bakterie Clostridium difficile oraz Staphylococcus aureus
Co zrobić?
Podstawą leczenia biegunki po antybiotyku jest uzupełnienie płynów i elektrolitów. Dolegliwość ta zawsze niesie za sobą ryzyko odwodnienia, a jest ono szczególnie groźne dla najmłodszych.
Konieczne jest podanie DPN, czyli doustnego płynu nawadniającego (DPN), jak np. ORSALIT® nutris, który dodatkowo zawiera laktoalbuminę, która dostarcza aminokwasów egzogennych, czyli aminokwasów, które nie są wytwarzane przez organizm człowieka i muszą być podane wraz z pożywieniem.
Nie bez znaczenia jest też odpowiednia dieta. Powinna być lekkostrawna i wprowadzona po odpowiednim nawodnieniu (4 godziny intensywnego pojenia). Zaleca się dietę bogatą w marchew (uzupełnia niedobór elektrolitów i soli mineralnych), banany (uspokajają układ trawienny) i pieczone jabłka (chłoną nadmierne ilości wody).
Pamiętaj!
Jeśli objawy nie ustępują – należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Maluchowi nie podawaj węgla lekarskiego ani innych preparatów hamujących biegunkę u dziecka zawierających chlorowodorek loperamidu – tego typu środki przeznaczone są dla dorosłych.