Opinie o Nas

Waginalne problemy - cz. I

Waginalne problemy - cz. I

Waginalne problemy - cz. I

Coś tam zostało!

Przedmiotami, które najczęściej gubią się w kobiecych czeluściach są oczywiście tampony. Taka sytuacja może się nam przytrafić, jeśli umieścimy tampon zbyt głęboko, w efekcie czego nie będziemy w stanie dosięgnąć sznureczka lub gdy w wyniku silnego pociągnięcia - rozerwie się w czasie wyjmowania. Pozostałość tamponu powinna stopniowo wydostać się na zewnątrz wraz z krwią miesiączkową, ale z uwagi na to, że stanowi świetną pożywkę dla bakterii, wizyta u ginekologa jest wskazana. Tylko lekarz jest w stanie skutecznie usunąć niebezpieczne resztki - po wcześniejszym założeniu wziernika i ich „zlokalizowaniu”. To naprawdę żaden poważny zabieg – nie ma się czego bać! Ani tym bardziej wstydzić.

Inne przedmioty, które lubią się zawieruszyć w kobiecych zakamarkach, to zabawki erotyczne lub ich fragmenty

Także w tej sytuacji konieczne jest odwiedzenie lekarza, bo istnieje ryzyko skaleczenia, podrażnienia lub otarcia wrażliwej śluzówki. Mniej „inwazyjnym” przedmiotem, który może tam utknąć, jest prezerwatywa. Jeśli po stosunku z zabezpieczeniem partner zdezorientowany spogląda w dół, sprawdź, czy przypadkiem czegoś nie zgubił. Nie ma powodu do paniki, ale warto pamiętać, że mogło dojść do przeniesienia plemników w okolice intymne – jeśli istnieje takie ryzyko, dla pewności można wykonać test ciążowy.

Warto wspomnieć o jeszcze jednym - nieco większym gabarytowo problemie. Zdarza się bowiem, że nie możemy wydostać z pochwy – naszego partnera. Taka sytuacja to zakleszczenie, ale bez obaw – nie zdarza się często ani bez powodu.

Zakaz wjazdu!

A teraz problem przeciwny. Czasami zdarza się tak, że próby umieszczenia w pochwie czegokolwiek kończą się klęską. I nie ważne, czy miałby to być tampon czy ukochany – za nic w świecie nie da rady. Taką sytuację nazywamy pochwicą, a polega ona na mimowolnym skurczu mięśni, znajdujących się wokół ujścia pochwy. Co ciekawe, bywa i tak, że u osoby cierpiącej na pochwicę niemożliwe jest wykonanie zwykłego badania ginekologicznego przy użyciu wziernika.

To właśnie pochwica odpowiada za wspomniane wyżej zakleszczenie – jeśli mimo trudności partnerowi uda się dotrzeć do środka, może mieć problemy z tym, żeby się wydostać…. Bez względu na to, co jest pierwotną przyczyną tego rodzaju zaburzenia, trzeba podjąć z nim walkę, bo naprawdę jest możliwa i skuteczna.

Kluczową rolę w leczeniu pochwicy odgrywa psychoterapia - źródło problemu najczęściej tkwi właśnie głęboko w psychice

A co tu tak ciasno?

Czasami bywa też tak, że mimo braku jakichkolwiek problemów natury psychologicznej i otwartości kobiety, dostęp do jej wnętrza jest utrudniony. Problemem w tym wypadku może być wyjątkowo oporna błona dziewicza - gruba, mocna i silnie ukrwiona, która stanowi sporą przeszkodę – szczególnie dla partnera. Jej przebicie wymaga znacznego wysiłku, a kolejne próby mogą sprawiać kobiecie dolegliwości bólowe i skutecznie niweczyć przyjemność, związaną ze zbliżeniem.

Kobieta, która posiada tego rodzaju błonę dziewiczą, może jej nie stracić nawet mimo wielokrotnych stosunków! Z problemem tym najlepiej zgłosić do ginekologa, który wykona delikatne nacięcie błony i zlikwiduje upartą strażniczkę. Zabieg taki wykonywany jest w znieczuleniu, więc kobieta nie powinna odczuwać w jego trakcie żadnych dolegliwości.

Jak na pustyni…

Wilgoć to naturalne zabezpieczenie dróg rodnych kobiety przed wszelkimi zakażeniami - dzięki wydzielinie o lekko kwasowych właściwościach pochwa samoczynnie się oczyszcza. O ile wilgotność pochwy jest wskazana każdego dnia, istnieją sytuacje, kiedy obecność wilgoci jest wręcz konieczna - mowa rzecz jasna o stosunku seksualnym. Lubrykacja, czyli zwilżenie pochwy przez gruczoły przedsionkowe w odpowiedzi organizmu na podniecenie seksualne ułatwia penetrację i pozwala na osiągnięcie satysfakcji ze zbliżenia.

Niewystarczające nawilżenie pochwy powoduje, że kontakt z partnerem nie sprawia przyjemności, a czasami wręcz boli

Dodatkowo, jest wtedy znacznie bardziej narażona na otarcia, podrażnienia, urazy i stany zapalne. Niestety, suchość pochwy to coraz bardziej powszechny problem. Dlaczego, mimo chęci zbliżenia i zaufania do partnera pochwa pozostaje sucha, a stosunek jest nieprzyjemny i bolesny? To wcale nie musi oznaczać, że wkroczyłyśmy już w okres menopauzy, bo możliwych powodów takiego stanu istnieje naprawdę mnóstwo! Brak odpowiedniego nawilżenia może być skutkiem ciągłego przemęczenia i życia w nieustannym stresie, zbyt częstego korzystania z używek, nieprawidłowej diety, częstych wizyt na basenie, codziennego stosowania wkładek higienicznych, a nawet – zmiany nawyków seksualnych.

Nie warto cierpliwie czekać na „deszcz” – walkę z suszą trzeba podjąć natychmiast. Pomoże w tym ginekolog oraz globulki dopochwowe HydroVag®, które po umieszczeniu w pochwie ulegają stopieniu i wytwarzają warstwę ochronną, powlekającą błony śluzowe. Ich regularne przyjmowanie zapewnia prawidłowe funkcjonowanie nabłonka i intymną wilgotność oraz elastyczność pochwy. Ma to znaczny wpływ zarówno na satysfakcję seksualną, jak i zdrowie intymne kobiety.

Grudki, guzki, wybrzuszenia…

Zwykle nie stanowią poważnego problemu, niemniej jednak trzeba skonsultować je z lekarzem – szczególnie jeśli powodują bolesność i obrzęk. Istnieje podejrzenie, że to tzw. torbiel gruczołu Bartholina (gruczołu przedsionkowego większego), która powstaje na skutek zatkania przewodów wyprowadzających gruczołu.

Zwykle takie torbiele występują w dolnej części warg sromowych i co prawda mogą opróżnić się samoistnie, a następnie wchłonąć, ale czasami wymagają interwencji lekarskiej i podania leków.

Innym powodem wyczuwalnych zmian w sromie mogą być tzw. kaszaki - to guzki koloru cielistego z lekko żółtym zabarwieniem, o średnicy od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów. Mogą powstać w wyniku zaburzenia pracy gruczołów łojowych, które znajdują się tuż nad mieszkami włosowymi (np. wskutek stanów zapalnych skóry). Z uwagi na to, że kaszak może ulec nadkażeniu bakteryjnemu i wywołać zmiany zapalne w otaczających go tkankach, także tę sytuację warto skonsultować z lekarzem.

Złośliwe włoski…

Bo kolejnym problemem, który można napotkać tam na dole, jest właśnie zapalenie mieszków włosowych - następstwo zaczopowania wydzieliny w okolicy cebulki włosowej i powstania zakażenia.

Zapalenie mieszków włosowych objawia się małymi, niezbyt eleganckimi wypryskami otoczonymi zarumienionym obszarem w okolicach warg sromowych

Powodów takiej sytuacji można wskazać jeszcze wiele – niewłaściwy sposób golenia, depilacja (np. woskowanie), zbyt długie przebywanie w przepoconym stroju treningowym. Często w walce z rumianymi punkcikami pomagają ciepłe kompresy, ale z pewnością nic nie wytępi ich lepiej, niż maść przepisana przez lekarza. Bo lepiej rumienić się na twarzy, prawda?

Swędzący problem

Swędzenie to szczególnie irytujący problem. Zwłaszcza, kiedy swędzi tam na dole! Uporczywe swędzenie pochwy, które wzmaga się podczas leżenia w łóżku czy w trakcie brania ciepłej kąpieli, a do tego białawe upławy o gęstej, serowatej konsystencji i nieprzyjemnym zapachu pleśni, ból i pieczenie pochwy, obrzęk i zaczerwienienie błony śluzowej oraz ból w podbrzuszu to objawy grzybicy czyli zakażenia drożdżakami. Objawy są szczególnie dotkliwe po stosunku i w czasie oddawania moczu.

Do pojawienia się drożdżycy przyczynia się nie tylko nieodpowiednia higiena osobista, ale także swobodne kąpiele w publicznych basenach, nieostrożne korzystanie z publicznych toalet, noszenie nieodpowiedniej bielizny, dieta obfitująca w zbyt duże ilości cukru, a także siedzący tryb życia czy chociażby długotrwały stres. Z uwagi na to, że objawy grzybicy są dość charakterystyczne, po ich rozpoznaniu nie należy czekać z wizytą u lekarza. Odpowiednie leki poradzą sobie z bakteriami, ale ważne, by doprowadzić terapię do końca, namówić na nią także partnera oraz zrezygnować ze współżycia w czasie jej trwania.

Biała wydzielina i brzydki zapach

Warto jednak pamiętać, że infekcja pochwy niejedno ma imię. Jedną z częstych postaci zakażeń intymnych jest tzw. waginoza bakteryjna (BV). Wskazuje na nią przede wszystkim szara lub mleczna, wodnista wydzielina o nieprzyjemnym zapachu określanym jako rybi, który nasila się po współżyciu. W przypadku tej infekcji swedzenie i pieczenie zwykle nie występują, ale mogą się pojawić w czasie oddawania moczu.

W rozpoznaniu BV bardzo ważne jest przeprowadzenie badania pH pochwy

Nieprawidłowy odczyn i obecność tzw. komórek jeżowych jest sygnałem do wdrożenia odpowiedniego leczenia. Ten rodzaj infekcji nie jest wywołany obcą dla ekosystemu bakterią - powoduje ją zachwianie równowagi między bakteriami, występującymi w pochwie naturalnie. Czynnikami, które zwiększają ryzyko takiej sytuacji są niewłaściwie pojmowana higiena osobista, np. częste irygacje pochwy, częsta zmiana partnerów seksualnych, liczne podróże i zmiany klimatu czy chociażby nadmierne korzystanie z jacuzzi i basenów.

Przy pierwszych objawach dyskomfortu warto zastosować probiotyk dopochwowy o szybkim działaniu np. inVag®, jeśli nie przechodzi koniecznie trzeba iść do ginekologa. W terapii stosuje się chemioterapeutyki lub antybiotyki. Podobnie jak w przypadku grzybicy, niezwykle ważne jest doprowadzenie jej do końca i unikanie współżycia w tym czasie.

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl