Wazektomia – co warto wiedzieć przed zabiegiem?
Planowanie założenia rodzin to bardzo odpowiedzialny krok. Dlatego też wiele par stosuje antykoncepcję, która pozwala odpowiedzialnie podejść do tego tematu. Jedną z jej metod jest wazektomia. Wykonuje się ją u mężczyzn, by zapobiec transportowi plemników do nasienia. W ten sposób można skutecznie zapobiegać zapłodnieniu. Więcej o wazektomii przeczytasz właśnie w tym tekście.
Wazektomia – co to jest?
Wazektomia jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów antykoncepcji dla mężczyzn. Procedura polega na podcięciu i zablokowaniu nasieniowodów, co uniemożliwia przenikanie plemników do nasienia. W ten sposób zapobiega się zapłodnieniu partnerki.
Wazektomia a skuteczność
Wazektomia to mikrochirurgiczny zabieg. Jest to jedna z najbardziej skutecznych metod antykoncepcyjnych dostępnych dla mężczyzn, a jej efektywność ocenia się na ponad 99%. Powoduje bowiem ona okresową bezpłodność.
Wskaźnik Pearla, który mierzy skuteczność metod antykoncepcji, wynosi 0,1-0,15 dla tej procedury urologicznej. Należy interpretować ten parametr w takim sposób, iż prawie wszystkie pary, poddające się wazektomii, osiągają zamierzony efekt i stają się okresowo niepłodne.
Czy wazektomia jest odwracalna?
Jedną z najważniejszych zalet wazektomii jest jej odwracalność. Oznacza, że pacjenci mają możliwość odzyskania płodności po przeprowadzeniu zabiegu. W tym celu należy zgłosić się do lekarza oraz rozpocząć procedurę przygotowania do takiej procedury. Warto także wiedzieć, iż sama wazektomia w żaden sposób nie oddziałuje na osiąganie orgazmu, erekcję czy wytrysk – jedyna różnica jest taka, iż nie znajdują się w nim plemniki.
Co warto wiedzieć przed zabiegiem wazektomii?
Przed przystąpieniem do zabiegu wazektomii ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny – zarówno okolicy moszny, jak i całego ciała. Dzień przed nią konieczne jest także ogolenie okolic intymnych. aby ułatwić dostęp do obszaru zabiegowego. Wszelkie szczegółowe informacje dotyczące dodatkowych czynności związanych z przygotowaniem do tej procedury, przekazuje lekarz prowadzący.
Jak przebiega zabieg wazektomii?
Istnieją różne techniki, które wykorzystuje się podczas tego zabiegu. Przeprowadza się go zarówno za pomocą skalpela, jak i bez niego. W nowoczesnych klinikach bardzo często posługuje się dwiema najpopularniejszymi metodami, znanymi w wielu krajach – Oxford i Seattle. Wazektomia trwa najczęściej około godziny, a po jej pomyślnym zakończeniu, można udać się do domu.
Ważne jest, aby pacjent omówił z lekarzem, jakie rozwiązanie będzie dla niego najlepsze. Specjalista dokładnie oceni indywidualną sytuację i zaleci odpowiednią technikę wazektomii.
Wazektomia – zalecenia po zabiegu
Po przeprowadzeniu zabiegu wazektomii istnieją pewne zalecenia, których należy przestrzegać. Jednym z ważnych punktów jest seksualna wstrzemięźliwość przez pewien czas po zabiegu. Zaleca się unikanie stosunków seksualnych, aby dać czas na zaleczenie się niewielkiej rany na mosznie oraz na ustąpienie ewentualnego bólu.
Ważne jest również korzystanie z dodatkowych metod antykoncepcji przez okres 12 tygodni po zabiegu – aż do całkowitego oczyszczenia się nasienia z plemników. By potwierdzić skuteczność procedury, zaleca się wykonanie analizy nasienia po 8. i 12. tygodniach. Badanie pokaże, czy można już bezpiecznie współżyć bez dodatkowych środków antykoncepcyjnych.
Przeciwwskazania do wazektomii
Wazektomia jest bezpiecznym i skutecznym zabiegiem antykoncepcyjnym, jednak istnieją sytuacje, w których nie można go przeprowadzić. Przeciwwskazaniami do wazektomii są między innymi:
-
brak jąder w worku mosznowym – jeśli pacjent nie ma jąder w worku mosznowym, to zabieg wazektomii nie będzie możliwy,
-
choroby skóry okolicy moszny – kiedy ma się aktywną infekcję skóry okolicy moszny lub nowotwór jąder, może to stanowić przeciwwskazanie do przeprowadzenia wazektomii; w takim przypadku konieczna jest konsultacja z lekarzem, który oceni sytuację i podejmie decyzję,
-
zaburzenia krzepnięcia – jeżeli osoba ma zaburzenia krzepnięcia krwi, może to zwiększać ryzyko powikłań po zabiegu wazektomii; konieczna jest konsultacja z lekarzem w celu oceny ryzyka i ewentualnego dostosowania procedury,
-
uczulenie na środki znieczulające – gdy pacjent jest uczulony na środki znieczulające, konieczne jest poinformowanie lekarza przed przeprowadzeniem wazektomii; specjalista podejmie decyzję, czy zabieg jest możliwy i jakie środki znieczulające można zastosować.
Wszystkie te czynniki wykluczające z wykonania tego zabiegu powinny zostać skonsultowane z lekarzem. Dokładnie przyjrzy się on indywidualnej sytuacji pacjenta, przeprowadzi niezbędne badania i oceni, czy wazektomia jest odpowiednią metodą antykoncepcji. Ponadto nie zapominaj, by poinformować specjalistę o chorobach przewlekłych, alergiach oraz przyjmowanych lekach. Wszystkie te kwestie są bardzo istotne, ponieważ wazektomia to mikrochirurgiczna procedura medyczna. W razie jakichkolwiek wątpliwości, po prostu zapytaj lekarza.