Uroda O zdrowiu

Swędzące zmiany skórne - jak sobie z nimi radzić?

19 października 2023
Minut czytania: 3

Swędząca wysypka na ciele może pojawić się na skutek alergii bądź infekcji. W takim wypadku pomocna może okazać się maść na swędzenie. Jakie preparaty łagodzące świąd okażą się skuteczne? Które z nich można dostać w aptece bez recepty.

Swędzące zmiany skórne - jak sobie z nimi radzić?

Maść na uczulenie bez recepty

Na skutek kontaktu z alergenem bądź czynnikiem drażniącym dochodzi do nadreaktywności układu odpornościowego i uwolnienia histaminy do krwi. Substancja ta wywołuje szereg działań, które określa się jako objawy alergii. Jednym z nich jest właśnie świąd skóry. Towarzyszy mu pojawienie się wysypki, albo nadmiernego przesuszenia skóry. Niekiedy zaś występuje jako jedyny objaw związany z alergią. Oczywiście, aby zwalczyć przyczynę świądu stosuje się doustne leki przeciwalergiczne. Natomiast dla zwalczenia samego objawu, który potrafi być bardzo dokuczliwy, można zastosować maść na świąd skóry. Preparaty tego typu dostępne bez recepty to żele zawierające w swoim składzie substancje o działaniu przeciwhistaminowym - dimetynden maleinianu, np. Fenistil lub hydrokortyzon. Ten ostatni wykazuje silniejsze działanie przeciwświądowe, jednak nadaje się do zastosowanie jedynie na małe powierzchnie, przez krótki okres czasu. Nie należy go nadużywać ze względu na szereg działań niepożądanych, które może wywołać. Warto dodać, że ugryzienie czy to przez komara czy innego owada (meszki, osę, pszczołę) to również odczyn alergiczny. Oprócz miejscowego obrzęku i zaczerwienienia pojawia się uporczywy świąd. Słusznym postępowaniem jest zastosowanie w takim wypadku kremu lub maści na świąd dostępnej bez recepty.

Krem dla alergików przeciwświądowy

Swędzące zmiany skórne 2 Świąd skóry może wiązać się również z jej nadmiernym przesuszeniem. Zwłaszcza zimą wiele zdrowych osób skarży się na ten problem. Podobnie jak niemal 15% ciężarnych boryka się z nadmiernym przesuszeniem naskórka i świądem. Problem ten dotyczy również osób z atopowym zapaleniem skóry. Świąd skóry jest głównym objawem choroby i oprócz nadmiernego wysuszenia i skłonności do podrażnień dokucza chorym najczęściej. W przypadku osób u których występuje suchość skóry i świąd bardzo ważna jest codzienna jej pielęgnacja, która pozwala ograniczać dokuczliwe objawy. W tym celu wykorzystuje się do kąpieli i smarowania emolienty. Te składniki dermokosmetyków pozwalają chronić naskórek przed nadmierną utratą wody, jednocześnie zabezpieczając go przed czynnikami drażniącymi z zewnątrz. Dodatkowo działają łagodnie przeciwzapalnie i przeciwświądowo. Jak udowodniono ich regularne stosowanie pozwala wydłużyć okres remisji atopowego zapalenia skóry i ograniczyć ilość stosowanych miejscowo sterydów. Niektóre preparaty do miejscowego zastosowania na skórę mimo, że nie zawierają sterydu, bardzo skutecznie hamują skórny odczyn alergiczny, zarówno ten lokalny jak i występujący na całym ciele, np. Bepanthen Sensiderm. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku alergii, która pojawia się nagle i niemożliwa jest szybka wizyta u lekarza.

Co jeśli nie maść na świąd skóry?

Alergia, zmiany hormonalne czy nadmierne przesuszenie skóry to nie jedyne sytuacje kiedy warto zastosować maść przeciw swędzeniu skóry. Świąd występuje również w przebiegu innych chorób. Najczęściej po miejscowo działające preparaty przeciwświądowe sięga się w przypadku ospy u dzieci i półpaśca u dorosłych. Powstały na skórze wykwit jest bardzo mocno swędzący, a jak wiadomo jego rozdrapanie utrudnia gojenie. Pomocne w takim wypadku są preparaty o miejscowym działaniu znieczulającym, chłodzącym i łagodzącym. Zwykle również wysuszającym. Świąd skóry może być wywołany również przez infekcje o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym. Czasem za dokuczliwy objaw odpowiada pasożyt - świerzbowiec ludzki. Wtedy maść na swędzenie może być nieskuteczna. Należy właściwie zdiagnozować przyczynę zakażenia i zastosować lek przeciwgrzybiczy, antybiotyk w przypadku infekcji bakteryjnej lub środek przeciwpasożytniczy. Swędząca skóra to mało specyficzny objaw i może oznaczać wiele problemów zdrowotnych. Dlatego jeśli nie ustępuje bądź nawraca koniecznie należy zgłosić się z problemem do lekarza. Specjalista na podstawie odpowiedniej diagnostyki będzie mógł ustalić czy i która maść na swędzenie będzie skuteczna.

...