Uroda

Warszawa: licówki na jedynki czy wszystkie zęby? Jak uzyskać efekt nieskazitelnego uśmiechu?

1 listopada 2023
Minut czytania: 2

Marzenie o pięknym uśmiechu jest teraz łatwiejsze do zrealizowania niż kiedykolwiek wcześniej. Stomatologia estetyczna pozwala na pełną metamorfozę uśmiechu bez bólu, dyskomfortu, a do tego w szybkim czasie. Jest to możliwe dzięki licówkom – dowiedz się więcej!

Warszawa: licówki na jedynki czy wszystkie zęby? Jak uzyskać efekt nieskazitelnego uśmiechu?

Co to są licówki?

Licówka to bardzo cienki płatek wykonany z porcelany lub materiału kompozytowego, który nakładany jest przy użyciu specjalnego kleju na wcześniej opracowany ząb. Przeważnie płatki mają grubość wynoszącą od 0,2 do 1 mm i naklejane są na zewnętrzną powierzchnię zęba, czyli od strony wargowej lub policzkowej.

Kształt, kolor i grubość licówek są indywidualnie dobierane pod każdego pacjenta. Pierwszy krok to oszlifowanie powierzchni zębów w obrębie szkliwa – jest to całkowicie bezbolesne. Następnie pobierany jest odcisk, który wiernie odwzorowuje zęby. Na tym etapie specjalista dobiera kolor, jaki zostanie wykorzystany do wytworzenia licówek.

Licówki – dla kogo jest to rozwiązanie?

W miarę upływu czasu zęby mogą ulegać uszkodzeniom – pękają, ścierają się, odłamują czy pojawiają się na nich różnego rodzaju odbarwienia. W takich sytuacjach najmniej inwazyjnym zabiegiem, który przywróci blask zębom, są licówki. Nawet jeśli zęby nie mają żadnych estetycznych defektów, ich naturalny kształt i barwa mogą po prostu nie odpowiadać niektórym osobom. Niemal zawsze istnieje chęć, aby nadać im jaśniejszy odcień lub bardziej proporcjonalny i symetryczny wygląd.

Specjaliści zalecają założenie licówek również w przypadku niewielkich problemów ze zgryzem, stłoczeń, wychyleń lub diastemy, czyli przerwy między zębami. Za ich pomocą można zmniejszyć lub nawet całkowicie zamknąć występującą szparę między zębami. Licówki zakłada się równie często po leczeniu ortodontycznym, kiedy zęby są już wyprostowane, a pacjent chce dodatkowo polepszyć efekt.

Licówki – czy mogą być założone tylko na jedynki?

To, ile licówek zostanie założonych, zależy wyłącznie od indywidualnych potrzeb pacjenta. Odpowiadając jednak na pytanie: jak najbardziej można. Jeśli istnieje potrzeba, można wykonać licówkę na pojedynczy ząb (np. w przypadku jego ukruszenia), na dwa czy sześć. Standardowo licówki zakładane są na przednie zęby, od jedynek do czwórek. Na pozostałe zęby, które nie są aż tak widoczne podczas mówienia i uśmiechu, stosuje się korony lub formy pośrednie pomiędzy koronami a licówkami.

Wszystko zależy od tego, jak wygląda sytuacja wyjściowa, a jaki efekt pragniemy uzyskać. Specjalista może ocenić stan zębów i zalecić odpowiedni rodzaj licówek oraz ich ilość – na konsultację w sprawie licówek w Warszawie można umówić się do jednej z klinik: https://dentalfraternity.pl/licowki/.

Licówki – przeciwwskazania

Nie każdy kwalifikuje się do zabiegu zakładania licówek. Przeciwwskazaniem są:

  • choroby dziąseł i przyzębia,
  • zbyt cienka warstwa szkliwa,
  • próchnica,
  • ząb leczony kanałowo,
  • bruksizm,
  • bardzo krótkie zęby,
  • brak zębów bocznych,
  • niska jakość tkanek twardych zębów,
  • zaburzenia genetyczne, np. nieprawidłowy rozwój szczęki,
  • nieodpowiednia higiena jamy ustnej.

Zakładanie licówek – ile kosztuje?

Koszt licówek jest uzależniony od rodzaju użytego materiału oraz stopnia skomplikowania samego zabiegu. W niektórych przypadkach może być konieczne wcześniejsze leczenie stomatologiczne, co również wpłynie na ogólny koszt procedury. W Polsce ceny za licówki zaczynają się od około 2 000 złotych za każdą licówkę, jednak warto zaznaczyć, że cena ta może różnić się w zależności od materiału, regionu oraz specjalisty.

BM
...