Zdrowie intymne

Jak wygląda dawstwo nasienia?

2 listopada 2023
Minut czytania: 2

Dawstwo nasienia to procedura, która ma na celu przechowywanie plemników w warunkach klinicznych. Niniejsze bankowanie ma na celu ich późniejsze wykorzystanie w zabiegach inseminacji lub in vitro. Wybór komórek do donacji opiera się zazwyczaj na podobieństwie do przyszłego ojca, a dane o dawcy są ściśle chronione klauzulą anonimowości.

Jak wygląda dawstwo nasienia?

Dawstwo nasienia – opis procesu

Dawstwo nasienia jest procedurą stosunkową szybką – zazwyczaj obejmuje trzy kroki. Pierwszy z nich to standardowe wypełnienie formularza wraz z ustaleniem daty wizyty wprowadzającej, podczas której następuje drugi**, najważniejszy etap – badania nasienia**. To właśnie od niego zależy, czy potencjalny dawca zostanie umówimy na kolejnej wizytę w klinice i będzie mógł oddać nasienie.

Badania – etap weryfikacji dawcy

Jak już zostało wyżej wspomniane, etap badań jest tym najważniejszym i to w jego trakcie uzyskiwana jest odpowiedź na pytanie, czy osoba może zostać dawcą nasienia. Do najistotniejszych parametrów nasienia, które podlegają analizie, są: ocena liczby plemników, ruchliwość plemników, morfologia plemników, pojemność ejakulatu, koncentracja nasienia oraz poziom zawartych w nim substancji takich jak np. fruktoza.

Co może wpłynąć na wyniki badań nasienia? Mogą być to zarówno czynniki fizyczne, jak i środowiskowe. Do najważniejszych z nich należą: wysoka temperatura w okolicach jąder, stan zdrowia ogólnego, stosowana dieta i styl życia.

Analizie zostają również poddane krew i mocz, dzięki czemu możliwe jest określenie grupy krwi ABO i Rh, a także wykluczenie groźnych wirusów (np. HIV I/II, HTLV I/II, wirusowego zapalenia wątroby typu B lub C) oraz chorób zakaźnych przenoszonych drogą płciową (np. kiły, chlamydii czy rzeżączki)

Kto może zostać dawcą nasienia?

Dawca nasienia powinien spełniać szereg ważnych kryteriów. Zgodnie z normami przyjętymi przez Klinikę Leczenie Niepłodności TFP Fertility powinien być to mężczyzna w wieku 20-32 lat, który posiada poprawny indeks BMI, nie ma żadnych nałogów związanych z alkoholem lub substancjami odurzającymi, a także jest wolny od wszelkich obciążeń genetycznych.

Ponadto, decydując się na udział w procesie dawstwa nasienia, warto się do niego prawidłowo przygotować. Przed przekazaniem swoich plemników należy: nie pić alkoholu, zachować wstrzemięźliwość seksualną, unikać sauny i nie przemęczać się fizycznie. Dodatkowo w przypadku choroby najlepszym rozwiązaniem będzie przełożenie wizyty na inny termin.

BM
...