Olej na zaparcia - jaki wybrać?
Niestety zaparcia pojawiają się w przypadku osób w każdym wieku, a przyczyn takich dolegliwości jest sporo. Jedną jest oczywiście nieodpowiednie odżywianie i nieregularne spożywanie posiłków, co w dzisiejszych zabieganych czasach jest normą. Można jednak zaradzić tej niedogodności, stosując naturalne oleje. Które z nich będą najlepsze i jak je spożywać, by pozbyć się zaparć?
Jaki olej na zaparcia będzie najlepszy?
Jak można wyczytać w portalu medycznym, na na zaparcia cierpi około 33% dorosłych osób, a wśród przyczyn oprócz złej diety znajdują się też choroby układu pokarmowego. Wiele osób ma zaparcia przewlekłe, a u innych pojawiają się one sporadycznie po spożyciu konkretnych posiłków. Dobrym sposobem na pozbycie się ich jest stosowanie oleju. Jest on nie tylko naturalny, ale też bezpieczny. Można dodać go do potraw, by uniknąć nieprzyjemności lub zażywać bezpośrednio po posiłku. Naturalne oleje zawierają wiele witamin i minerałów, a te wspomagają układ pokarmowy i odpornościowy, a także pomagają w walce z infekcjami. Wśród popularnych olejów na zaparcia wyróżnia się olej:
- lniany,
- rzepakowy,
- kokosowy,
- z czarnuszki.
Olej lniany na zaparcia - jak stosować?
Jaki olej na zaparcia wybrać? Jednym z częściej wybieranych olejów na zaparcia jest olej lniany, który zawiera dużo cennego błonnika. Jest on bardzo zdrowy i powinno się go dodawać do sałatek i potraw jedzonych na zimno. Bardzo ważne jest, by stosować naturalny olej z pierwszego tłoczenia nierafinowany, gdyż tylko taki będzie działać rozkurczowo. Osłania on jelita, pomaga w zaparciach i innych dolegliwościach bólowych towarzyszącym zaparciom, zawiera witaminy i nasycone kwasy tłuszczowe. Aby pozbyć się zaparć, wystarczy spożywać codziennie jedną lub dwie łyżki stołowe oleju. Najlepiej dodać go do potrawy lub wypić łyżkę przed posiłkiem.
Olej rzepakowy na zaparcia - jak stosować?
Olej rzepakowy jest najpowszechniejszym z olejów i znajduje się w każdej kuchni. Używany jest do smażenia, a także do sałatek, ale większość pewnie nie zdaje sobie sprawy z tego, że wpływa on korzystnie na perystaltykę jelit i trawienie. Jest to skuteczny środek przeciw zaparciom, a wystarczy dziennie wypić dwie łyżki, by jelita były natłuszczone, a tym samym można było się z łatwością wypróżnić. Nie ma konieczności spożywania oleju bezpośrednio, a wystarczy zrobić z niego sos sałatkowy. Warto też pamiętać, że olej rzepakowy jest znakomitym źródłem błonnika, który zwiększa uczucie sytości, ale też pomaga zwalczać zatwardzenia.
Olej kokosowy na zaparcia - jak stosować?
Coraz częściej wykorzystywany jest w kuchni olej kokosowy, który przybiera postać płynną dopiero po osiągnięciu 25 stopni. Znajduje on zastosowanie nie tylko w kuchni, ale i w kosmetyce, a można z niego przygotować kremy, balsamy, a nawet pastę do zębów. Olej kokosowy znakomicie reguluje trawienie, a tym samym zapobiega zaparciom. Zawiera mnóstwo nasyconych kwasów tłuszczowych, które pomagają w wypróżnianiu. Olej kokosowy z racji tego, że ma włóknistą strukturę, to ciężko go zażywać bezpośrednio. Najlepiej rozpuścić go w kąpieli wodnej i dodać do sałatki lub usmażyć na nim naleśniki. Jeśli zaparcia są przewlekłe lub dość silne, to dziennie należy przyjmować 2 łyżki. Można także zwiększyć dawkę do 4 łyżek, ale należy uważać, gdyż zbyt duża ilość może wywołać biegunkę.
Olej z czarnuszki na zaparcia - jak stosować
Dość powszechnie stosowanym olejem na zaparcia jest olej z czarnuszki. Jest on od wielu lat używany nie tylko na dolegliwości układu trawiennego, ale też na inne schorzenia. Warto pamiętać, że ten olej pomaga zwalczać stany lękowe, ale i depresyjne. Dodatkowo jest to skuteczny środek antybakteryjny, przeciwgrzybiczy i przeciwwirusowy. Przy pomocy oleju z czarnuszki można leczyć łuszczycę, egzemę, a panie mogą skutecznie wyregulować cykl miesiączkowy. Jest on bezpieczny i bez problemu można stosować go dłuższy czas. Jeśli chodzi o problemy z zaparciami, to zalecane jest zażywanie jednej łyżki dziennie na czczo lub przed pójściem spać. Stosując olej z czarnuszki regularnie, można pozbyć się nie tylko zaparć, ale też poprawić stan swojego zdrowia.