Odżywianie

Witaminy ADEK – substancje rozpuszczalne w tłuszczach, których potrzebuje każdy z nas

28 października 2023
Minut czytania: 2

Witaminy ADEK odpowiadają za szereg istotnych dla organizmu funkcji. Niedobór jednej z nich może spowodować nieprzyjemne i uciążliwe dolegliwości. Warto zwrócić uwagę, czy w naszej diecie znajduje się wystarczająca dawka witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Obawiasz się, że grozi Ci niedobór tych substancji? Sprawdź, czy to dobry moment na wdrożenie suplementacji.

Witaminy ADEK – substancje rozpuszczalne w tłuszczach, których potrzebuje każdy z nas

Dlaczego powinniśmy zadbać o odpowiedni poziom witamin ADEK w organizmie?

Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach występują w różnych pokarmach i teoretycznie nie powinno nam ich brakować, jeśli nasza dieta jest zdrowa i zbilansowana. Niestety, dzisiaj w naszych jadłospisach przeważa żywność wysoko przetworzona, która zawiera niewiele składników odżywczych – stąd coraz częściej zmagamy się z niedoborem witamin i minerałów. Organizm człowieka potrzebuje witamin A, D, E i K do poprawnego funkcjonowania, a ich niskie stężenie może prowadzić do niebezpiecznych komplikacji zdrowotnych. To bardzo ważne, aby każdego dnia przyjmować zalecane dawki witamin ADEK – jeśli nasza dieta nie zaspokaja minimalnego zapotrzebowania, można sięgnąć po bezpieczne i wygodne suplementy: https://mybionic.pl/witaminy-i-mineraly/witaminy-adek.

Za co odpowiadają witaminy rozpuszczalne w tłuszczach?

Witaminy ADEK są przyswajalne tylko wtedy, kiedy spożywamy je w towarzystwie tłuszczów – dzięki temu zachowują swoje unikalne właściwości. Dobroczynne składniki wpływają między innymi na:

 • sprawną regenerację nabłonka i komórek, co powoduje szybsze gojenie się ran,
 • ochronę skóry przed nadmierną ekspozycją na promienie UV,
 • regulowanie gospodarki hormonalnej oraz normowanie stężenia glukozy we krwi,
 • poprawę odporności organizmu,
 • wspieranie procesu widzenia,
 • podnoszenie libido u kobiet i mężczyzn,
 • ładny wygląd włosów i paznokci.

Niedobór którejkolwiek z witamin ADEK może powodować szereg dolegliwości, takich jak podatność na infekcje, bóle kości, przewlekłe zmęczenie, problemy z krzepliwością krwi i wiele innych.

Najlepsze źródła ważnych witamin

Najbogatsze źródła dobroczynnych witamin ADEK to:

 • mięso i ryby,
 • nabiał,
 • jaja,
 • grzyby i drożdże,
 • warzywa i owoce,
 • produkty pełnoziarniste.

Niedobory tych witamin szczególnie często dotyczą osób odżywiających się głowie fast-foodami oraz potrawami wysoko przetworzonymi. Zbyt niski poziom witaminy D to bardzo powszechny problem w naszej szerokości geograficznej, gdzie brakuje słońca. Wielu z nas nawet nie wie, że wahania nastroju lub pogorszenie samopoczucia może wynikać z niewystarczającej ekspozycji na słońce. Na szczęście suplementy diety z witaminą D wystarczą, by zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na ten związek.

Jak suplementować witaminy ADEK?

Najwygodniejszym sposobem na suplementację witamin ADEK jest kupno kompleksowego multipreparatu. Dzięki temu możemy jednorazowo przyjąć dawkę wszystkich niezbędnych witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Warto pamiętać, aby każdą kapsułkę spożywać wraz z posiłkiem. Ważne, aby w naszym pokarmie znajdował się element tłuszczowy – na przykład olej lub masło. Dzięki temu witaminy zostaną bezpiecznie przetransportowane do wątroby, gdzie rozpocznie się ich dalsza wędrówka do poszczególnych tkanek organizmu.

...