Odżywianie

Wysokie zapotrzebowanie na białko - jak je suplementować?

31 stycznia 2024
Minut czytania: 2

Dieta bogato białkowa bazuje na dobrych źródłach aminokwasów, na które pacjent ma zwiększone zapotrzebowanie. Często wymaga ona uzupełnienia odpowiednimi suplementami, tak aby każdego dnia dostarczyć sobie odpowiednie ilości pełnowartościowego białka. W jaki sposób najlepiej je suplementować?

Wysokie zapotrzebowanie na białko - jak je suplementować?

Kiedy pojawia się zwiększone zapotrzebowanie na białko?

Pełnowartościowa, zróżnicowana dieta powinna pokryć dzienne zapotrzebowanie na białko. Niemniej jednak w niektórych przypadkach jest ono większe, przez co tradycyjne produkty okazują się niewystarczające. Wysokie zapotrzebowanie na białko najczęściej pojawia się u:

  • osób aktywnych fizycznie,
  • pacjentów onkologicznych,
  • kobiet w ciąży i w okresie laktacji,
  • osób po 65. roku życia,
  • pacjentów cierpiących na niektóre choroby przewlekłe.

Kwestia zapotrzebowania na białko jest jednak indywidualna - każdy pacjent powinien otrzymać w tym zakresie wskazówki od dietetyka bądź lekarza prowadzącego.

Zapotrzebowanie na białko

W jaki sposób suplementować białko?

Prawidłowa suplementacja białka wygląda nieco inaczej niż w przypadku witamin czy minerałów. W kontekście tych drugich możemy sięgnąć po szeroko dostępne tabletki, syropy czy nawet zastrzyki z odpowiednimi składnikami, których niedobory chcemy uzupełnić. Niemniej jednak białko nie jest dostępne w formie klasycznych suplementów diety. W aptekach są co prawda dostępne preparaty z wapniem i innymi składnikami wpływającymi na zdrowie kości, ale nie uzupełnią one zapotrzebowania na białko. W tym przypadku musimy sięgnąć po specjalistyczne odżywki, które dostępne są w formie proszków. Dodajemy je do zupy, koktajlu czy innej potrawy o płynnej lub półpłynnej konsystencji. Dobrej jakości odżywki nie zmieniają smaku potraw, dlatego są właściwie obojętne z punktu widzenia kubków smakowych osoby spożywającej posiłek. Niemniej jednak nie są one obojętne dla jej organizmu, który otrzymuje solidną dawkę białka. Odżywkę dodaje się do 2-3 posiłków każdego dnia, a jeśli pacjent ma problemy z jedzeniem, można dodać ją do wody albo soku. Odżywka białkowa pozwala w krótkim czasie uzupełnić niedobory, jednak można ją przyjmować również w dłuższym okresie, w zależności od potrzeb pacjenta. Jest o tyle przyjazna, że nie stanowi odrębnego napoju ani posiłku, co w przypadku osób chorych może okazać się bardzo istotne.

Suplementacja białka - jak robić to prawidłowo?

Białko, podobnie jak węglowodany czy tłuszcze, należy przyjmować w określonych ilościach, w zależności od potrzeb naszego organizmu. Niektóre grupy pacjentów zgłaszają większe zapotrzebowanie na ten składnik, ale szczegóły warto zawsze ustalić z lekarzem prowadzącym albo dietetykiem. Samodzielne wprowadzanie suplementów białkowych nie jest dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza w dłuższym okresie. Jeśli sięgamy po konkretną odżywkę, stosujmy się do zaleceń producenta, tak aby nie przesadzić z dzienną dawką białka. Co istotne, odżywki są jedynie formą suplementacji, natomiast nie mogą stanowić alternatywy dla zdrowego żywienia. Należy więc przyjmować pełnowartościowe posiłki z dużą ilością białka. W większości przypadków tego rodzaju suplementacja ma charakter czasowy, dlatego ważne, aby pacjent odżywiał się prawidłowo, nie musząc na nowo nabierać prawidłowych nawyków po zakończeniu leczenia. W razie wątpliwości warto skontaktować się z dobrym dietetykiem lub zasięgnąć porady lekarza.

BM
...