Opinie o Nas

Emolienty w apteczce atopika na wrażliwą skórę

Emolienty w apteczce atopika na wrażliwą skórę

Emolienty w apteczce atopika na wrażliwą skórę

Dziecko chore na AZS ma niezwykle wrażliwą skórę, która silnie reaguje na różne substancje (alergeny), a tym samym traci swoją naturalną barierę ochronną. Dlatego właściwa pielęgnacja skóry atopowej jest podstawą leczenia AZS.

Podstawą codziennej pielęgnacji dziecka cierpiącego na AZS jest systematyczne nawilżanie i natłuszczanie skóry specjalistycznymi preparatami – emolientami. Środki te nie zawierają sulfaktanów, czyli substancji pieniących, barwników, substancji zapachowych, ani silnych detergentów, które mocno naruszają strukturę lipidową skóry (najczęściej SLS i SLES).

Celem emolientów jest:

  • nawilżenie i natłuszczenie skóry – tworzą na powierzchni naskórka warstwę ochronną, która blokuje parowanie z jej powierzchni;
  • przywrócenie skórze naturalnej bariery ochronnej – chronią naskórek przed wnikaniem niepożądanych substancji z zewnątrz;
  • zwiększenie elastyczności i sprężystości skóry – umożliwiają regenerację naskórka, dzięki czemu zaczyna on na nowo produkować potrzebne substancje;
  • zapobieganie nadmiernej utracie wody – po wchłonięciu się zatrzymują wodę, blokując kanały, którymi jest ona wydalana na zewnątrz;
  • wchłanianie wilgoci z otoczenia;
  • wyeliminowanie ognisk zapalnych;
  • działanie przeciwbakteryjne;
  • zredukowanie uporczywego świądu, obrzęku oraz zaczerwienienia.

Emolienty są złożone z tłuszczów i kwasów tłuszczowych, węglowodorów mineralnych, pochodnych mocznika, gliceryny i niektórych substancji naturalnych jak lanolina i wazelina. Są one pozbawione substancji dodatkowych, stosowanych zwykle przy produkcji kosmetyków – środków zapachowych, sztucznych barwników czy środków konserwujących. Ich największą zaletą jest to, że się nie pienią (piana pojawiająca się przy użyciu kosmetyku świadczy o tym, że znajduje się w nim mydło, które zmienia niekorzystnie odczyn pH skóry oraz wysusza skórę).

Przeczytaj również: Czym jest atopowe zapalenie skóry?

O czym pamiętać?

K jak kąpiel

Kąpiel z dodatkiem emolientów jest uważana za kluczowy element codziennej pielęgnacji. Powinna trwać około 10-15 minut (dłuższe przebywanie w wodzie może nasilić objawy atopowego zapalenie skóry). Temperatura wody musi być zbliżona do temperatury ciała. Nie powinna przekraczać 36 stopni, a w pomieszczeniu powinno być około 22-23 stopnie. Do mycia nie należy używać gąbki, ani myjki, ponieważ drażnią one delikatny naskórek dziecka.

Kąpiel emoliencyjna przygotowuje ciało malucha pod dodatkowe zabiegi – usuwa z naskórka drażniące substancje i zmiękcza skórę. Dzięki czemu nakładane później kremy i balsamy skuteczniej przenikają w głąb naskórka.

M jak mycie głowy

Jednym z ważnych elementów kąpieli jest mycie włosów i skóry głowy, które są szczególnie podatne na wysuszanie. Dlatego warto używać delikatnych szamponów z dodatkiem emolientów.

O jak osuszanie

Po skończonej kąpieli dziecko należy delikatnie osuszyć bawełnianym ręcznikiem przykładając go do kolejnych partii ciała. Szczególną uwagę należy zwrócić na zgięcia pod kolanami, pachy, pachwiny i łokcie – w tych miejscach najłatwiej o odparzenia.

S jak smarowanie

Po osuszeniu skóry należy ją nasmarować odpowiednimi preparatami nawilżającymi. Najlepiej zrobić to w ciągu 5 minut od wyjścia z wody, ponieważ skóra jest jeszcze wilgotna i najlepiej wchłania kosmetyk. Środki nawilżające utrzymują się na skórze do sześciu godzin. Dlatego emolienty najlepiej stosować kilka razy w ciągu dnia.

Pediatrzy polecają także masaż niemowlęcia, który wzmacnia kondycje skóry, wspomaga regenerację naskórka i poprawia wchłanianie substancji odżywczych z preparatów pielęgnacyjnych. Najlepiej masować skórę dziecka 3-4 razy w tygodniu, a stosować do tego oliwkę z dodatkiem emolientów.

Dopasowane do potrzeb

Wyróżnia się dwa typy emolientów: olej w wodzie (O/W) i woda w oleju (W/O). Pierwsze z nich mają lekkie konsystencje, łatwo się wchłaniają i nie pozostawiają na skórze warstwy filmu. Najczęściej to kosmetyki o działaniu nawilżającym, a występują w postaci liotonów, emulsji i mleczek. Emolienty typu woda w oleju mają cięższą konsystencję, silniejsze działanie okluzyjne, a po zastosowaniu zostawiają warstwę filmu na skórze. To najczęściej kosmetyki o działaniu natłuszczającym w postaci kremów i maści.

Emolienty można kupić w każdej aptece. Są dostępne bez recepty, ponieważ nie zawierają w swoim składzie substancji leczniczych. Nie należy jednak zapominać, że w niektórych przypadkach atopii konieczne jest stosowanie także preparatów recepturowych.
Przed wyborem odpowiedniego emolientu warto zwrócić uwagę, aby pochodziły one z jednej serii (wtedy skutecznie się uzupełniają) oraz były jak najbardziej dopasowane do potrzeb dziecka (przy zaostrzeniu się objawów warto wybrać emolienty bogate w substancje redukujące świąd i zmniejszające ryzyko rozwoju zakażeń).

Jeśli dolegliwości ustępują – nie należy zaprzestawać profilaktycznego stosowania emolientów. Aby odpowiednio zabezpieczyć skórę należy stosować około 150 -200 g preparatów na tydzień na całą powierzchnię naskórka malucha (około 500 g na skórę osoby dorosłej). Pozwala to na znaczne wydłużenie okresu remisji objawów, ograniczenie konieczności stosowania sterydów, a czasami zapobiega nawrotom choroby.

 

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl